ГЕПАТИТ А: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА
Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Вірус гепатиту А передається:
- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
- через недотримання особистої гігієни;
- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.
Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА гине через 5 хв кип’ятіння.
Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.
Симптоми гепатиту А та інкубаційний період
Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.
Серед найпоширеніших симптомів:
- слабкість та втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер’ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця.
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
Профілактика гепатиту А
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.
Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:
- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
- вживання лише кип’яченої води;
- миття овочів та фруктів.
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!
Переохолодження й обмороження: ознаки й перша допомога
Переохолодження може статися навіть за відносно теплої погоди (вище 4°C), якщо людина промокла, спітніла або довго перебувала на холодному вітрі. А з настанням морозів ризик переохолоджень та обморожень зростає ще більше.
Зниження температури тіла нижче 35°C негативно впливає на життєво важливі органи і системи – серце, мозок та легені. Без вчасної й належної допомоги переохолодження може призвести до смерті.
Як уберегтися від переохолодження та обмороження в холодну пору?
тримайте голову й кінцівки в теплі: носіть шапку, шарф і рукавички; захищайтеся від вітру й вологи: носіть кілька шарів вільного одягу; рухайтеся: це прискорює кровообіг і не дає замерзнути, водночас уникайте надмірного спітніння; перевдягайтеся в сухе: якнайшвидше змінюйте вологий одяг на сухий; дотримуйтеся балансу харчування та гідратації, не вживайте алкоголь!
Перша допомога за ознак обмороження:
викличте бригаду екстреної медичної допомоги за номером 112; не пошкоджуйте цілісність пухирів у ділянці обмороження; накладіть на уражені ділянки стерильні сухі марлеві пов’язки без тиску; не масажуйте, не розтирайте та не грійте обморожені ділянки; забезпечте постійний нагляд за потерпілим до прибуття медиків.Під дією низьких температур може виникати обмороження
Обмороження спричиняє локальне ушкодження тканин і найчастіше вражає пальці, кисті, стопи, вуха, обличчя, ніс.
Розрізняють чотири ступені обмороження:
перший ступінь: шкіра постраждалої людини бліда, дещо набрякла, чутливість уражених ділянок знижена або повністю відсутня; другий ступінь: характеризується глибшим ураженням шкіри, на поверхні якої з’являються пухирі з прозорою рідиною. Водночас людину лихоманить, підвищується температура тіла; третій ступінь: спостерігається омертвіння шкіри, з'являються пухирі, наповнені рідиною темно-червоного кольору, навколо омертвілої ділянки розвивається запальний вал, виникає ризик розвитку гангрени, спостерігається значне погіршення самопочуття; четвертий ступінь: з'являються пухирі, наповнені чорною рідиною. Загальний стан постраждалого важкий, присутні ознаки шоку.Як допомогти у разі переохолодження:
захистіть людину від дії холоду: обережно перемістіть її в тепле місце, укрийте від вітру (особливо шию та голову), ізолюйте від холодної землі, підклавши під людину суху ковдру; мокрий одяг обережно зніміть, вдягніть людину в сухе й тепле та накрийте сухою ковдрою, а краще термоковдрою; запропонуйте попити чогось теплого й солодкого — без алкоголю; якщо треба зігріти людину додатково, робіть це поступово, зосередившись на центрі тіла. Прикладайте теплі (не гарячі) сухі компреси до шиї, грудей, паху. Водяну або хімічну грілку перед прикладанням загорніть у рушник.- слабкий пульс;
- порушення координації рухів;
- сонливість;
- сплутана свідомість та/або втрата свідомості.
Ознаки переохолодження
Людина з переохолодженням часто не усвідомлює свого стану, адже симптоми з’являються поступово. Першими ознаками можуть бути:
тремтіння — це свого роду намагання організму зігрітися; бліда холодна шкіра; нечітке мовлення; повільне, поверхневе дихання;Чинники, які значно підвищують ризик переохолодження:
висока вологість і сильний холодний вітер; мокрий або тісний одяг і взуття; нерухоме положення; алкогольне чи наркотичне сп’яніння; зневоднення; недостатнє харчування.
ПОЛІОМІЄЛІТ (ГОСТРИЙ В’ЯЛИЙ ПАРАЛІЧ): ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ?
Центр громадського здоров’я закликає батьків пам’ятати про Календар профілактичних щеплень і задля збереження здоров’я малюків не пропускати жодне з них!
Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба повернулася до України.
Що таке поліомієліт?
Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Якими є симптоми поліомієліту?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
• У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
• У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
• Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
• у 2 місяці — 1 доза;
• у 4 місяці — 2 доза;
• у 6 місяців — 3 доза;
• у 18 місяців — 4 доза;
• у 6 років — 5 доза;
• у 14 років — 6 доза.
Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
Цукор без шкоди: вибираємо найкращі замінники
24 січня 2025
Цукор є частиною багатьох улюблених страв і напоїв, але його надмірне споживання шкодить здоров’ю.
Зменшити кількість цукру в раціоні підлітка можна за рахунок замінників, що бувають як натуральними, так і штучними. Розберімося із ними детальніше!
Чому зелень – обов’язковий суперфуд для підлітка?
Зелень — справжній суперфуд, який необхідний для росту та розвитку підлітка
Вона є чудовим джерелом вітамінів А, С, Е, К і групи В, а також важливих мінералів: кальцію, магнію, цинку, селену, заліза. Ці елементи зміцнюють організм та здоровʼя підлітка.
Більше про користь зелених овочів читайте на картках і в статті на ЗнаЇмо:
https://znaimo.gov.ua/potuzhna-koryst-zelenykh-ovochiv
#головнещовсередині #вибирайтруанефейк
Джерело
Чому зелень – обов’язковий суперфуд для підлітка?
Зелень — справжній суперфуд, який необхідний для росту та розвитку підлітка
Вона є чудовим джерелом вітамінів А, С, Е, К і групи В, а також важливих мінералів: кальцію, магнію, цинку, селену, заліза. Ці елементи зміцнюють організм та здоровʼя підлітка.
Більше про користь зелених овочів читайте на картках і в статті на ЗнаЇмо:
https://znaimo.gov.ua/potuzhna-koryst-zelenykh-ovochiv
#головнещовсередині #вибирайтруанефейк
Трансжири в раціоні підлітка: чому це небезпечно
Що ви знаєте про трансжири? Чули слово, але не розумієте, що за ним стоїть?
Трансжири — різновид ненасичених жирів, що відрізняється від звичайних жирів зміненою структурою. Це впливає на властивості жиру і на шкідливі наслідки його вживання для здоров’я дітей.
Невелика кількість трансжирів міститься в натуральних продуктах, але небезпеку представляють трансжири саме промислового виробництва. Розберімося у цьому детальніше.
Формування культури здорового харчування та поширення її серед українських родин є одним із пріоритетів реформи шкільного харчування. Реформа започаткована в Україні у 2020 році за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
#головнещовсередині #вибирайтруанефейк
ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько чверті населення світу мають ТБ-інфекцію (інфіковані мікобактеріями туберкульозу), яка клінічно не проявляється. Водночас за даними Глобального звіту ВООЗ за 2024 рік насправді людей, інфікованих ТБ-інфекцією, ще більше.
Перші два роки після інфікування ризик розвитку активного туберкульозу (ТБ) найвищий і залежить від стану імунної системи людини.
Єдиним на сьогодні ефективним методом знизити ризик прогресування ТБ-інфекції до активної форми ТБ є профілактичне лікування туберкульозу.
Детально про профілактичне лікування туберкульозу йдеться у відеоролику Центру громадського здоровʼя за посиланням.
Хто має високий ризик розвитку активної форми ТБ
Діагностику ТБ-інфекції проводять за допомогою шкірних тестів або тестів вивільнення гамма-інтерферону на основі імуноферментного аналізу. Її рекомендовано проходити людям з високим ризиком прогресування захворювання. До них належать:
• люди, які мали контакт із хворими на туберкульоз з бактеріовиділенням;
• люди, які живуть із ВІЛ;
• пацієнти з силікозом або антрасилікозом;
• люди, яким планується трансплантація органів чи кісткового мозку;
• пацієнти, які перебувають на гемодіалізі, перитоніальному діалізі або отримують терапію інгібіторами фактору некрозу пухлин альфа.
Перед початком профілактичного лікування важливо підтвердити наявність ТБ-інфекції, а також виключити активну форму захворювання. Проте лікування може бути призначене навіть без тестування, якщо є високий ризик інфікування та ймовірність розвитку активної форми туберкульозу із серйозними наслідками.
У чому важливість профілактичного лікування ТБ
Призначення профілактичного лікування має низку переваг, як-от:
• Суттєве зниження ймовірності розвитку активного туберкульозу в людей, які мають тривалий або інтенсивний контакт із людиною, яка хворіє на ТБ з бактеріовиділенням, і тому належать до груп підвищеного ризику інфікування ТБ-інфекцією.
• Вагомий внесок у подолання туберкульозу. Дослідження ВООЗ підтверджують, що профілактичне лікування значно знижує ризик прогресування інфекції в активну форму захворювання, тому воно є важливим елементом у стратегії до подолання туберкульозу на глобальному рівні.
• Зменшення ризиків поширення ТБ під впливом війни. Впровадження профілактичного лікування, особливо серед ключових груп і груп підвищеного ризику розвитку ТБ, знижує ризики неконтрольованого розповсюдження туберкульозу через масове переміщення населення всередині країни та за її межі.
Профілактичне лікування туберкульозу в Україні
Попри виклики та загрози воєнного стану, в Україні створено умови для рівного доступу до усіх новітніх послуг з діагностики ТБ-інфекції та профілактичного лікування туберкульозу. Вони абсолютно безоплатні.
Профілактичне лікування туберкульозу здійснюється згідно з рекомендаціями ВООЗ. Воно полягає у щоденному або щотижневому прийомі пігулок за здебільшого короткими інноваційними курсами від 1 до 3 місяців.
Призначити профілактичне лікування ТБ може не тільки фтизіатр, а й сімейний лікар. Завдяки впровадженню децентралізованої та людино-орієнтованої моделі надання послуг профілактики ТБ людина може продовжувати жити повноцінно — працювати, навчатися, відпочивати — і водночас отримувати профілактичне лікування за місцем проживання.
Понад 80% контактних людей отримують профілактичне лікування
В Україні профілактичне лікування отримують близько 83% людей, які контактували з людьми, які хворіють на туберкульоз. Такий показник наближає нас до цільового індикатора Політичної декларації Наради високого рівня ООН з питань боротьби з туберкульозом, що має на меті до 2027 року охопити профілактичним лікуванням ТБ 90% людей з ТБ-інфекцією, які мають високий ризик прогресування захворювання.
Джерело: Центр громадського здоров'я
Епілепсія: факти та міфи про захворювання
Епілепсія — це хронічний розлад мозкової діяльності. Недугу вважають одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань у людини.
Люди з епілепсією зазвичай частіше мають інші проблеми зі здоров’ям — переломи, забої, а також тривожні розлади й депресію.
Підступність цього захворювання криється у тому, що його напади несподівані як для хворого, так і для оточення. І саме від дій тих, хто опинився поруч, залежить безпека й навіть життя людини під час епілептичного нападу.
Для захворювання характерні напади, що повторюються та проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у певній частині тіла (парціальні судоми) або по всьому тілу (генералізовані судоми). Іноді вони супроводжуються непритомним станом та втратою контролю над функціями кишечника або сечового міхура.
Розрізняють первинну, або ідіопатичну, епілепсію, та вторинну. Причинами другої зазвичай стають: пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми чи гіпоксії (нестачі кисню); вроджені відхилення від норми або генетичні стани через вади розвитку головного мозку; важка травма голови; інсульт, унаслідок якого до мозку не надходить достатньо кисню; інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз); пухлини.
Якщо у вас з’явились судоми, обов'язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар після огляду за потреби направить вас до фахівця — невролога для подальшої діагностики. У жодному разі не ігноруйте симптоми! Й за можливості занотуйте, коли у вас стався напад та що ви робили під час нього.
Профілактика епілепсії
Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що до 25% випадків розвитку епілепсії можна потенційно запобігти.
Найефективнішим способом профілактики посттравматичної епілепсії є запобігання травмам голови, зокрема, шляхом зниження частоти падінь, дорожньо-транспортних пригод та спортивних травм.
Належне надання перинатальної допомоги допомагає зменшити кількість нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами.
Крім того, застосування лікарських засобів та інших методів зниження температури тіла у дітей із лихоманкою може знизити ймовірність фебрильних нападів.
Профілактика епілепсії, що виникає після інсульту, спрямована на зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Йдеться про заходи щодо профілактики або контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету та ожиріння, а також відмови від вживання алкоголю та тютюну.
Також інфекції центральної нервової системи є причиною епілепсії у тропічних районах, де розташовані багато країн, що розвиваються. Дієвими способами скорочення глобальних показників епілепсії, зокрема обумовленої нейроцистицеркозом, є знищення паразитів у таких регіонах та роз'яснення населенню методів запобігання інфекціям.
Послідовність дій з надання домедичної допомоги постраждалим під час епілепсії:
переконайтеся у відсутності небезпеки; викличте бригаду екстреної медичної допомоги; надайте домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним; подивіться на годинник і зафіксуйте час від початку до кінця активних судом; не намагайтеся силоміць стримувати судомні рухи постраждалого; вкладіть постраждалого на рівну поверхню, підкладіть під його голову м’які речі, щоб запобігти травмуванню; розстебніть одяг постраждалого; поверніть його на бік, щоб запобігти потраплянню до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;
Розвінчуємо три найпоширеніші міфи про епілепсію
Попри досить поширену думку, людина не може проковтнути язика під час епілептичного нападу. Це просто фізично неможливо. Людині під час нападу епілепсії не потрібно нічого класти в рот. Так вона може вибити собі зуби або навіть зламати щелепу. Потрібно лише обережно перекласти людину з на бік й покласти що-небудь м'яке під голову, щоб захистити її від травмування. Не варто стримувати людину під час нападу. Це не зупинить судоми.Про епілепсію у цифрах:
Близько 50 мільйонів людей страждають на епілепсію, це — одне з найпоширеніших неврологічних захворювань у світі. За оцінками, до 70% людей з епілепсією можуть жити без нападів хвороби за умови забезпечення належної діагностики та лікування. Три чверті людей з епілепсією в країнах з низьким рівнем доходів не отримують необхідного лікування.- не розкривайте рот постраждалого за допомогою підручних засобів;
- не потрібно силоміць вливати рідину чи будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;
- після припинення судом огляньте постраждалого — якщо він не опритомнів і не дихає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію;
- забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;
- у разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної медичної допомоги повторно зателефонуйте її диспетчеру.
Кір під час подорожей: як убезпечити себе та близьких
Однією з найбільш заразних і небезпечних інфекцій у світі залишається кір. Ця хвороба може стати серйозною загрозою для здоров’я, а іноді навіть життя, особливо під час подорожей.
У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.
Завезеними з інших країн вважаються 19 випадків кору в 2024 році — їх зареєстрували в мандрівників, які прибували з Румунії, Німеччини, Великої Британії.
Що таке кір і чим він небезпечний?
Кір — це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 90% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні.
Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
Основні симптоми кору:
висока температура; сухий кашель; нежить; кон’юнктивіт; білуваті плями на внутрішній поверхні щік; висип, який починається з обличчя і поширюється по всьому тілу.
Якщо ви помітили у себе або членів вашої родини симптоми кору (підвищення температури до 38-39°C, нежить, почервоніння очей, сльозотеча та білуваті плями на внутрішній поверхні щік), негайно зверніться до найближчої лікарні, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем, а якщо перебуваєте за кордоном, зв’яжіться зі страховою компанією за номером/адресою, вказаними у страховому полісі, або до найближчого медичного закладу.
Уникайте контактів з іншими людьми, щоб запобігти поширенню хвороби.
Ускладнення хвороби можуть бути дуже серйозними: від пневмонії до енцефаліту (запалення мозку) і навіть смерті.
Чому кір поширюється серед людей, які подорожують?
Через високу заразність вірус може передаватись під час скупчень людей, у громадському транспорті, під час тривалої подорожі в закритому просторі, скажімо, в автобусах, потягах.
Невакциновані мандрівники мають підвищений ризик зараження кором, оскільки вони контактують з великою кількістю людей в аеропортах, на вокзалах, у транспорті, не маючи захисту від хвороби, який забезпечує щеплення.
Як захистити себе від кору під час подорожей
Перевірте свій вакцинальний статус перед поїздкою: вакцинація і відповідальне ставлення до свого здоров’я — найкращий спосіб убезпечити себе і близьких. Якщо ви не впевнені, чи маєте необхідні щеплення, зверніться до лікаря. Зазвичай від кору вакцинують комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха).
Дотримуйтеся гігієни й уникайте контактів із хворими: на масових заходах і в громадських місцях дотримуйтеся гігієни: часто мийте руки, використовуйте антисептик, уникайте контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ.
У транспорті тримайтеся далі від людей, які кашляють, чхають або мають інші ознаки ГРВІ, а якщо це неможливо, одягніть маску.
Подбайте про дітей: діти до 5 років особливо вразливі до кору. Якщо ваша дитина ще не досягла віку для вакцинації, мінімізуйте перебування в місцях скупчення людей.
Оцініть ризики: якщо ви подорожуєте до іншої країни, уточніть, яка там епідемічна ситуація. Плануйте поїздку, враховуючи можливі ризики.
Дитяче ожиріння не можна ігнорувати
🧒 Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті. Проведені дослідження поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні – кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % – ожиріння.
❓ В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок – калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та опорно-рухового апарату.
👶 Попередження виникнення надмірної ваги у дітей залежить насамперед від батьків:
✔️ Будьте прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.
✔️ Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.
✔️ Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном). За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.
✔️ Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).
✔️ Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу. Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.
✔️ Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.
☝️ Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках!
Імунопрофілактика Hib-інфекції
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib) – інфекція, що спричиняє низку захворювань: гнійний менінгіт, пневмонія, отит, сепсис, артрит, перикардит.
✔️ Hib-інфекція дуже небезпечна – від 3 до 6% випадків захворювань у дітей є смертельними. Майже в 20% дітей, що перехворіли на Hib-менінгіт, виникають такі ускладнення, як глухота та ураження центральної нервової системи.
🤧 Hib-інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, вона швидко розповсюджується, коли хворий чхає чи кашляє. Заразитися можна просто знаходячись в одному приміщенні з носієм гемофільної палички.
👉 Навіть якщо кваліфікована медична допомога надана вчасно і в повному обсязі, Hib-інфекція може завдати непоправної шкоди здоров’ю дитини. Тому краще захиститися від неї завчасно. Єдиною ефективною профілактикою Hib-інфекції є вакцинація.
👶 До запровадження масової вакцинації Hib-інфекція була однією з найпоширеніших причин бактеріальних менінгітів, пневмоній, перикардитів у дітей до 5 років та отитів.
🗓️ В Україні вакцинація проти Hib-інфекції внесена до Національного календаря профілактичних щеплень, вона є обов’язковою і безоплатною. Щеплення проводиться тричі, у віці 2, 4 та 12 місяців.
Для вакцинації в медичних закладах у наявності як моновакцина від Hib-інфекції, так і 5-компонентна вакцина (від кашлюку, дифтерії, правця, Hib-інфекції та гепатиту В).
🧒 Якщо ваша дитина отримала не всі щеплення або взагалі не була вакцинована, їх обов’язково необхідно надолужити до 5 років. Після 5 років вакцинація проводиться лише дітям, що належать до окремих груп ризику.
🧑⚕️ Зверніться до сімейного лікаря, він допоможе визначити подальшу схему вакцинації для вашої дитини.
✅ Збережіть здоров’я та життя дитини – вакцинуйте її від Hib-інфекції!
Продукти, які знижують рівень холестеролу
Високий рівень холестеролу — один із факторів ризику серцево-судинних захворювань. Але гарна новина в тому, що збалансоване харчування може допомогти його контролювати!
Ось 5 категорій продуктів, які варто додати у свій раціон, щоб не допустити зростання рівня холестеролу в крові
🥑 Ненасичені жири замість насичених.
Ні — вершковому маслу та жирному м’ясу. Так — оливковій, ріпаковій або соняшниковій олії та жирній рибі (лосось, скумбрія, тунець).
Овес та ячмінь.
Цільнозернові каші, мюслі, хліб із висівками — чудові джерела бета-глюкану, який утворює гель у кишечнику та зменшує всмоктування холестеролу.
🫘 Бобові.
Квасоля, горох, сочевиця — це не лише рослинний білок, а й клітковина, яка допомагає виводити зайвий холестерол.
🥜 Горіхи та насіння.
Волоські, мигдаль, фундук, гарбузове насіння — містять ненасичені жири, клітковину та антиоксиданти корисні для серця.
🍏 Більше овочів та фруктів.
Вони містять розчинну клітковину, яка допомагає зменшити рівень холестеролу.
Проте, нагадуємо, що навіть якщо ви дотримуєтесь правильної дієти, лікар може рекомендувати додаткове лікування при наявній проблемі високого холестеролу. Поєднання здорового раціону та призначених препаратів допоможе досягти найкращих результатів.
Що з цього списку вже є у вашому раціоні?
До Всесвітнього дня боротьби з ожирінням
Ні – ожирінню!
04 березня - Всесвітній день боротьби з ожирінням. За результатами національного дослідження STEPS, в Україні майже 60 % дорослого населення мають надлишкову вагу, чверть населення (24,8%) – ожиріння. Не втішна статистика і серед дітей - кожна четверта дитина має надлишкову вагу тіла, з них 9% - ожиріння.
Надмірна вага та ожиріння є фактором ризику серцево-судинних захворювань (гіпертонія, інфаркт, інсульт), цукрового діабету, хвороб опорно-рухового апарату, порушень гормонального балансу, розладів з боку психічного здоров'я тощо. Зрештою це знижує якість життя та значно скорочує його тривалість.
Основна причина ожиріння й надмірної ваги - енергетичний дисбаланс, коли людина споживає більше калорій, ніж витрачає. Споживання надмірної кількості калорій, малорухливий спосіб життя - це наші звички, які необхідно і можна змінювати на корисні.
Пропонуємо кілька порад, які допоможуть тримати вагу під контролем:
Харчуйтеся збалансовано, дотримуйтесь правил тарілки здорового харчування. https://kh.cdc.gov.ua/news/tarilka-zdorovogo-harchuvannya/. Контролюйте кількість спожитої їжі та її калорійність. Вживайте більше сирих овочів та несолодких фруктів. Натомість - мінімум солодощів та солодких напоїв. Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор та жири. Забезпечте достатній питний режим. Більше рухаєтесь, особливо, якщо у вас "сидячий" спосіб життя. Робіть ранкові руханки. Більше ходіть пішки. Підвищіть активні навантаження.
Більш детально про небезпеку, чинники, попередження надмірної ваги та поради для батьків щодо профілактики ожиріння у дітей можна ознайомитись за посиланнями: https://kh.cdc.gov.ua/news/ozhyrinnya-chomu-tse-nebezpechno/,
https://kh.cdc.gov.ua/news/dytyache-ozhyrinnya-ne-mozhna-ignoruvaty/
Не відкладайте піклування про своє здоров'я на завтра! Почніть діяти вже сьогодні, щоб уникнути серйозних проблем у майбутньому.
Регулярно контролюйте свою вагу. Це допоможе вчасно помітити негативну тенденцію та внести корективи у спосіб життя.https://phc.org.ua/news/oberi-intensivnist-svoei-fizichnoi-aktivnosti
Спіть щонайменше 7-8 годин, адже здоровий сон - найкращий спосіб запобігання різним захворюванням і надмірній вазі зокрема.
Дитяче ожиріння не можна ігнорувати
Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті. Проведені дослідження поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні - кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % - ожиріння.
В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок - калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та опорно-рухового апарату.
Попередження виникнення надмірної ваги у дітей залежить насамперед від батьків:
Будьте прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.
Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.
Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном). За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.
Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).
Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу. Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.
Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках
Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.
Фаст-фуд чи здорова їжа?
Сьогодні фаст-фуд – їжа мільйонів, така смачна і така небезпечна.
Про причини, наслідки вживання «швидкої їжі» та яка ж їй альтернатива, можна ознайомитись, переглянувши відео (джерело: Інститут просвіти).
"C:UsersAdminDownloadsФаст-фуд чи здорова їжа повне відео.mp4"
Березень — місяць подолання туберкульозу
Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:
брати відповідальність — оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії; інвестувати — забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ; реалізувати — масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів за посиланням.
Разом до подолання туберкульозу
Упродовж Місяця подолання туберкульозу Центр громадського здоров’я ділитиметься докладною інформацією про туберкульоз: як проходить лікування, хто в групі ризику, що робити для профілактики та ін. Адже поінформованість — перший крок до подолання ТБ.
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!
Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України
Як лікують туберкульоз в Україні
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
Важливі досягнення у протидії ТБ у 2024 році
В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.
До того ж протитуберкульозна служба об'єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.
Що треба знати про туберкульоз
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання
Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми:
кашель довше ніж 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, безпричинна втрата ваги; постійна слабкість; підвищена пітливість, особливо вночі.
ОБИРАЙТЕ ЇЖУ З МЕНШИМ ВМІСТОМ СОЛІ
Збалансоване харчування – один з основних чинників, що впливає на загальний стан здоров’я людини та профілактику неінфекційних захворювань. Важко уявити приготування їжі вдома чи харчових продуктів на підприємствах без додавання солі. Проте надмірне споживання солі призводить до артеріальної гіпертензії та інших хронічних захворювань.
Рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я норма солі для дорослої людини складає не більше 5 грамів на добу. Це одна чайна ложка (без «гірки»).
Слід пам’ятати, що значна кількість солі надходить до організму через оброблені харчові продукти промислового виготовлення: хлібобулочні, технологічно оброблені м’ясні та рибні вироби, м’ясні, рибні та овочеві консерви, солоний сир, соуси, кетчупи, продукти швидкого приготування тощо. Така сіль теж повинна враховуватись при організації здорового харчування.
Як правильно обирати та готувати їжу з меншим вмістом солі
Обмежте споживання оброблених продуктів з високим вмістом солі. При купівлі харчових продуктів уважно дивіться на етикетку. Обирайте продукти зі зниженим вмістом солі. У разі відсутності інформації про кількість солі, пам’ятайте просте правило – чим ближче до початку списку інгредієнтів розташована сіль, тим більший її вміст. Перейдіть на хліб з найнижчим вмістом солі, в ідеалі – не більше 0,9 г на 100 г продукту. Замініть у своєму раціоні готові ковбасні вироби, копчену та солону рибу на власноруч приготовлені страви з низьким вмістом солі. Кефір, кисломолочні м’які сири, йогурти без додавання цукру, солі та ароматизаторів – є корисною альтернативою солоним сирам.
Змінити харчові звички нескладно, Ваше здоров’я та самопочуття віддячать Вам за це!
Джерело: Центр громадського здоров҆я МОЗ України
- Споживайте щонайменше солоних закусок і продуктів швидкого приготування.
- Готуйте спеції та приправи власноруч з додаванням зелені, трав, часнику, імбиру, цитрусових тощо.
- Приберіть сільничку зі столу. Це допоможе уникнути досолювання їжі в тарілці.
- Зменшуйте кількість доданої солі під час приготування страв. Робіть це поступово, щоб смакові рецептори змогли адаптуватись до менш солоного смаку.
-
Знезараження питної води у надзвичайних умовах
Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Під час воєнного стану якість питної води набуває неабиякого значення. Внаслідок російської агресії на території Харківської області мають місце пошкодження систем централізованого водопостачання та джерел нецентралізованого постачання води (шахтних колодязів, свердловин, каптажів тощо). Вибухи та спровоковані ними пожежі, викиди та витоки небезпечних речовин призводять до забруднення довкілля, зокрема водних ресурсів. У таких умовах населення змушене використовувати потенційно небезпечну воду з криниць та джерел, коли ризик захворіти інфекційними захворюваннями, що передаються через воду, максимальний.
☝️ Слід пам’ятати, що вода може являтися фактором передачі кишкових інфекцій (холери, дизентерії, черевного тифу, паратифів), туляремії, лептоспірозу, лямбліозу тощо.
Попередження передачі інфекції через воду – різнопланова повсякденна робота, важливою складовою якої є дезінфекція.
🦠 Дезінфекція води або її знезараження – це процес очищення від патогенних мікроорганізмів з метою запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань.
В залежності від способу впливу на мікроорганізми виділяють безреагентні та реагентні методи знезараження води.
✅ До безреагентних методів відносять термічну обробку, знезараження ультрафіолетом та ультразвуком.
Термічна обробка води (кип’ятіння) являється самим доступним та водночас ефективним методом дезінфекції. Воду потрібно кип’ятити не менше 5 хвилин, при цьому загинуть збудники кишкових інфекцій та гепатиту А.
З реагентних методів знезараження води найбільш поширеним методом є хлорування.
Це обумовлено порівняно низькою вартістю засобів на основі хлору та їх виражений антимікробний спектр (діють на бактерії, гриби, віруси).
💊 Найбільш зручною препаративною формою хлору є таблетки для дезінфекції води. Ефективність знезараження залежить від правильності розрахунку дози реагенту (активного хлору) та кількості води, яка підлягає знезараженню.
Фахівці нашої установи професійно проводять знезараження води як в надзвичайних умовах, так і в побуті (колодязі, каптажі, джерела тощо).
☎️ Детальніше за телефоном: (057) 315 01 43
-
Секрети ефективності вакцин: Як працює наш імунітет
Як організм захищається від хвороб? Чому одні люди легко переносять інфекції, а інші тяжко хворіють? Відповідь криється в імунітеті.
Наш організм має складну захисну систему, яка бореться із хвороботворними мікроорганізмами. Вона складається з:
- вродженого імунітету – першої лінії оборони, що включає шкіру, слизові оболонки та спеціальні клітини, які знищують збудників інфекцій;
- набутого імунітету – механізму, що формується протягом життя, який запам’ятовує інфекції та миттєво реагує при повторному зараженні.
-
Майже кожен хоча б раз у житті робив щеплення. Але що відбувається всередині нас після цієї процедури? Як імунна система “вчиться” розпізнавати віруси та бактерії?
Вакцини знайомлять організм із вірусами чи бактеріями у безпечній формі. Це допомагає імунітету навчитися їх розпізнавати та швидко знищувати в разі реальної загрози. З метою «навчання» імунної системи використовуються різні види вакцин:
- інактивовані вакцини – містять убиті віруси або бактерії (проти кашлюку, гемофільної інфекції, інактивована поліомієлітна вакцина, вакцини проти грипу Джісі фдю та Ваксигрип, вакцина Coronоvac проти COVID-19);
- живі вакцини – містять ослаблений збудник інфекції, який не викликає хвороби, але тренує імунну систему (проти кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, ротавірусної інфекції, вітряної віспи, оральна поліомієлітна вакцина);
- анатоксини – містять інактивовані токсини збудників інфекційної хвороби (проти дифтерії, правця)
- РНК-вакцини – передають клітинам генетичний код для створення вірусного білка, який запускає імунну відповідь (вакцина Comirnaty проти COVID-19);
- векторні вакцини – використовують нешкідливий вірус як “транспорт” для доставки генетичного матеріалу (проти вірусного гепатиту В, вакцини Astra Zeneca та Janssen проти COVID-19).
- формується імунна пам’ять – організм миттєво реагує на небезпеку та запобігає тяжкому перебігу хвороби;
- створюється колективний імунітет – якщо більшість людей вакциновані, вірус не поширюється навіть серед тих, хто не має щеплення;
- зменшується ризик ускладнень – навіть якщо вірус мутує, вакцинація значно знижує ймовірність важких наслідків.
-
Виключно завдяки вакцинації вдалося подолати деякі смертельно небезпечні хвороби та взяти під контроль інші. Чорна віспа, дифтерія, поліомієліт, кір – колись ці діагнози звучали як вирок, але шляхом масової імунізації мільйони життів були врятовані від цих та інших небезпечних інфекційних хвороб.
Імунітет – це наша особиста армія, а вакцини — її тренери. Щеплення не лише захищають нас від небезпечних хвороб, а й допомагають піклуватися про тих, хто поруч.
Кожне щеплення – це вклад у здоров’я не лише окремої людини, а й усього суспільства!
Завдяки вакцинації: