Уплатнівський ЗДО
Близнюківської селищної ради

Медичний кабінет

м

 

Захистіть себе від гострих кишкових інфекцій

Захистіть себе від гострих кишкових інфекцій

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай, гострі кишкові інфекції викликані бактеріями чи вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.

Вживання зіпсованої їжі і використання забрудненої води  можуть  спричинити  діарею, блювання, болі та спазми в області живота, лихоманку, ломоту в тілі, слабкість і призвести до серйозних наслідків.

Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся 5 кроків до безпечнішої їжі та питної води.

5 кроків до безпечного харчування

1.Підтримуйте чистоту:

  • Мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
  • Мийте руки після кожного разу відвідування туалету;
  • Вимийте і продезинфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі;
  • Захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин;

 2. Відокремлюйте сиру їжу від готової:

  • Відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів;
  • Для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;
  • Зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.

3. Ретельно  проводьте термічне оброблення їжі:

  • Ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти;
  • Доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при 100° С;
  • Сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим безкольоровим, а не рожевим;
  • Ретельно розігрівайте приготовану їжу перед  вживанням.

4. Зберігайте їжу при безпечній температурі:

  • Не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 20 хв;
  • Не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;
  • Не розморожуйте продукти при кімнатній температурі.

5. Вживайте свіжі вимиті продукти:

  • Обирайте свіжі  чи попередньо  оброблені продукти;
  • Ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх свіжими;
  • Не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
  • Не купуйте  харчові продукти у випадкових осіб або  в місцях  несанкціонованої торгівлі;
  • Не давайте маленьким дітям  некип'ячене розливне молоко і сирі яйця.

5 кроків до безпечного вживання води:

    1. Перевірте наявність ознак того, що ваша вода може бути небезпечною: чи виглядає вона каламутною/брудною? Чи має незвичайний запах/смак? Чи повідомляли органи місцевої влади про можливу небезпеки води?
    2. Якщо це можливо використовуйте бутильовану воду, привізну воду, воду з пунктів роздачі організованих місцевою владою, або воду централізованого постачання, якщо місцева влада повідомила, що це безпечно.

 

 

    1. Відфільтруйте воду, якщо вона виглядає брудною/каламутною: використовуйте фільтр для води, чисту тканину, паперовий рушник або фільтр для кави. Або ж, дайте воді відстоятися у посудині і злийте чисту воду. Пам'ятайте, що видалення частинок не робить воду придатною для пиття. Тому перед  вживанням завжди кип'ятіть воду або дезінфікуйте її іншим способом. Однак ви все одно можете використовувати водопровідну воду для інших побутових цілей (наприклад, прибирання, прання) та особистої гігієни (наприклад, миття рук, купання).
    2. Дезінфікуйте воду:
      • Кип'ятіння води-найефективніший спосіб знищити мікроби і зробити її придатною для пиття
      • Кип'ятіть воду до утворення бульбашок на поверхні
      •  Ви можете використовувати чайник або каструлю. Дайте охолонути воді природним шляхом, не додавайте лід
      • Використовуйте кип'ячену воду для пиття, чищення зубів, очищення ран і приготування їжі.
      • Дайте воді постояти принаймні 30 хвилин, перш ніж пити її.
    3. Зберігайте питну воду безпечно у чистій, щільно закритій тарі, щоб уникнути повторного забруднення.

Дотримуватися кроків безпечності їжі та води під час надзвичайної ситуації складно, але це запорука здоров'я вас та вашої родини.

Джерело: Центр громадського здоров'я

 

мм

 

ЩОДО РИЗИКІВ ВЖИВАННЯ ЗАБРУДНЕНОЇ ПИТНОЇ ВОДИ

В умовах руйнування об’єктів інфраструктури внаслідок бойових дій постає проблема забезпечення населення доброякісною питною водою. З цією метою дедалі частіше в умовах відсутності централізованого водопостачання використовується вода з альтернативних джерел (колодязі, бювети, каптажі тощо).  

Але мало хто замислювався: чи безпечна колодязна вода для здоров’я людини?

Що ж треба знати про воду з таких джерел?

По-перше, вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального, вірусного, паразитарного походження і вода колодязів не є виключенням. Особливо на весні, в період сезонних паводків, коли ризик мікробного забруднення колодязів дуже великий.

Якщо дану проблему можливо вирішити шляхом кип’ятіння води, забруднення іншого характеру, зокрема, токсичними речовинами, хімічними сполуками (якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми) можуть зробити воду зовсім не придатною для вживання.

Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання. Передусім, нітрати є ознакою органічного забруднення водоносного горизонту — або використовують азотовмісні органічні добрива, або це є фекальне забруднення водоносного горизонту. Джерелом забруднення є вигрібні ями, негерметичні септики або ємності для збору рідких відходів, гноєсховища, місця утримання худоби тощо.

Вживання питної води, яка містить понад нормовану кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія. Дане захворювання обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії). Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні (коли  суміші готуються на воді з високою концентрацією нітратів). Також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, та люди, які страждають захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання рекомендуємо:

  • не вживати питну воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у воді яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування. За таких обставин рекомендуємо вживати воду з перевірених джерел або бутильовану;
  • з обережністю застосовувати в приватному секторі мінеральні й органічні добрива;
  • дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо оголовка глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);
  • не розташовувати в радіусі 50 м від колодязів та каптажів гноївок, дворових туалетів, компостних та вигрібних ям;
  • не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання, намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та проведення дезінфекції.

Дбаймо про якість  питної води – про своє здоров’я!

 

 

 

 

 

 

29 вересня – Всесвітній день серця, Що найбільше шкодить здоров’ю твого серця та як на це впливати

Серцево-судинні захворювання є головною причиною смерті в усьому світі та  Україні зокрема. Саме ці хвороби знижують тривалість та якість життя, призводять до інвалідності та втрати працездатності, і все більше випадків трапляється серед молоді. Найчастіше саме наш стиль життя та поведінка призводять до серцево-судинних хвороб. У Всесвітній день серця, який відзначають 29 вересня, розповідаємо, що ж саме шкодить здоров’ю твого серця та як на це вплинути. 

Вірогідність появи хвороб серця та судин підвищується через чотири поведінкові фактори ризику:

  1. Вживання тютюну чи електронних пристроїв для куріння.
  2. Незбалансоване харчування.
  3. Низька фізична активність.
  4. Вживання алкоголю.

Якийсь із цих пунктів про тебе? Не зволікай і вчасно корегуй спосіб життя, адже запобігти хворобам серця простіше, ніж лікувати і мати справу з наслідками. 

  1. Припини курити та вживати тютюн

Не існує “безпечного” або “менш шкідливого" куріння, і навіть “я лише іноді покурюю" теж становить серйозну загрозу для здоров’я. Звичайні сигарети, електронні, тютюнові вироби для нагрівання та кальяни – шкідливі. Так само шкідливе й пасивне куріння – коли ви вдихаєте дим, який випускає курець. Через вплив тютюну клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби, які можуть призвести до стенокардії, інфаркту або інсульту. Найкраще рішення – кинути курити назавжди, ідеальне – не починати взагалі. Про дієві способи кинути курити на сайті stopsmoking.org.ua.

  1. Харчуйся здорово

Менше обробленої їжі, більше – овочів, фруктів, нежирного м'яса, бобових, цільних злаків, горіхів та насіння. Нижче декілька правил на шляху до збалансованого харчування за рекомендаціями ВООЗ:

  • 400 г овочів та фруктів щодня
  • не більше 1 ч. л. солі на добу. Не досолюй їжу, прибери сільницю зі столу і пильнуй склад готової продукції (соуси, консерви тощо). 
  • до 10 ч. л. доданого цукру на добу. Не вживай підсолоджені напої, контролюй споживання солодощів, випічки, краще заміни це на ягоди та фрукти. 
  • менше трансжирів, які зазвичай містяться у магазинній випічці, фастфуді.
  • двічі на тиждень намагайся їсти рибу, особливо морську як джерело омега-3 жирних кислот. Вони дуже корисною для серця. Додай рослинну олію, горіхи, насіння.
  • стеж за кількістю та розміром порцій, не переїдай.

Правильно підібране харчування допоможе не лише залишатись у формі та запобігти хворобам серця та судин, але й може позитивно вплинути на емоційний стан. Сформувати здорову тарілку можна за допомогою сервісу http://www.prozdorove.com.ua/ration 

  1. Будь фізично активним

Недостатня фізична активність впливає не лише на розвиток серцево-судинних захворювань, а й сприяє надмірній масі тіла та ожиріння. Виконуй хоча б 150 хв аеробних вправ помірної інтенсивності на тиждень: це може бути швидка хода, біг підтюпцем, їзда на велосипеді, плавання, скандинавська ходьба. Роби руханку вранці та розминайся протягом дня.  Можна поступово збільшувати час до 300 хв на тиждень. В ідеалі додати вправи з силового тренування м’язів – гімнастика, йога, пілатес тощо 2 рази на тиждень. Аеробні вправи помірної інтенсивності є безпечними для більшості, але краще проконсультуйтеся з лікарем, якщо маєш хронічні захворювання чи низьку фізичну активність в минулому.

Щоб переглянути підбірку силових вправ, натисніть тут.

  1. Припини вживати алкоголь

Запам’ятайте назавжди: безпечної дози алкоголю не існує; жоден алкогольний напій не допоможе зняти стрес, і навіть навпаки; клітини серця дуже чутливі до токсичної дії алкоголю, тому його вживання може призвести до інфаркту, інсульту та артеріальної гіпертензії. Не зберігай алкоголь вдома, і найкраще справитись зі стресом допоможе прогулянка на свіжому повітрі або інша фізична активність. 

Про артеріальний тиск, холестерин та надмірну вагу

На розвиток хвороб серця та судин також впливають такі біологічні показники як артеріальний тиск, холестерин та індекс маси тіла. 

Часто інфаркти й інсульти є ускладненням артеріальної гіпертензії —  постійного підвищення артеріального тиску понад 140/90 мм рт. ст. І до 40% людей з артеріальною гіпертензією не знають про свою хворобу, оскільки на початкових етапах вона протікає непомітно. Проте саме підвищений артеріальний тиск може стати причиною більш серйозних захворювань серця та судин. Регулярні “стрибки” тиску можуть призвести до атеросклерозу (блокування артерій), аневризм (розширення стінок судин), а також розвинутися до хронічного стану — артеріальної гіпертензії. 

Холестерин важливий для функціонування клітин організму. Однак існує так званий поганий холестерин (LDL-холестерин), високий рівень якого у крові формує бляшки на стінках артерій і погіршує кровообіг.  Це може призвести до звуження артерій, підвищеного тиску та розвитку ішемічної хвороби серця та інших серцево-судинних хвороб. 

Важливо слідкувати за своїм індексом маси тіла (ІМТ), адже навантаження на серцев збільшується разом із кількістю надлишкових кілограмів. Виміряти ІМТ можна за формулою: вага (кг) / зріст у метрах в квадраті (м2). Ймовірна зайва вага, якщо показник вийде ≥ 25,0. Додатково виміряй окружність талії, це допоможе визначити розподіл жиру в організмі. При обхваті талії понад 94 см у чоловіків і понад 80 см у жінок збільшується ризик серцевих захворювань та діабету, оскільки такі цифри можуть свідчити про ожиріння.

Деякі серцево-судинні захворювання можуть довго не проявлятись, мати безсимптомний перебіг і проявитися вже на стадії таких грізних ускладнень як інфаркт або інсульт чи призвести до раптової смерті. Тому важливо слідкувати за своїм стилем життя, самопочуттям і за найменшої підозри – звертатись за консультацією до лікаря.

 

Чому артеріальна гіпертензія – це «тихий вбивця»?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 1,28 млрд дорослих людей у віці 30-79 років у всьому світі мають артеріальну гіпертензію. Приблизно 46 % дорослих з артеріальною гіпертензією не знають про це. Менше ніж у половини дорослих (42 %) цей стан діагностований і вони отримують лікування.

Артеріальна гіпертензія є основною причиною передчасної смерті у світі. Тому її і називають «тихим вбивцею». Чим довше цей стан залишається не діагностованим і людина не отримує необхідного лікування, тим вищий ризик ураження життєво важливих органів та розвитку інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності, ниркової недостатності, сексуальної дисфункції, проблем із зором, аж до сліпоти.

Єдиний спосіб визначити підвищення артеріального тиску – вимірювати його.

Що ж таке артеріальний тиск?

Артеріальний тиск вимірюється на артеріях – головних судинах тіла людини – і визначає силу тиску крові на стінки артерій.

При вимірюванні артеріального тиску необхідно враховувати два важливих значення:

- верхнє – тиск на артерії під час серцевих скорочень (систолічний);

- нижнє – тиск на артерії, коли серцевий м’яз розслабляється між ударами (діастолічний).

Який артеріальний тиск вважається нормальним?

- < 120/< 80 – оптимальний артеріальний тиск

- 120-129/80-84 мм рт. ст. – нормальний артеріальний тиск

- 130–139/85–89 мм рт. ст. – високий нормальний артеріальний тиск

- 140-159/90-99 мм рт. ст. – артеріальна гіпертензія 1 ступеня

Будьте уважними до себе. Якщо ваш артеріальний тиск перевищує 140/90 мм рт. ст., прислухайтеся до порад лікаря і дотримуйтесь його призначень. 

Як контролювати артеріальний тиск?

Якщо ви маєте підвищений артеріальний тиск, розпочніть із внесення змін у свій спосіб життя, зокрема обмежте кількість солі в раціоні, контролюйте масу тіла, займайтеся фізичними вправами, відмовтеся від куріння та алкоголю. 

Якщо у вас цукровий діабет або інші хвороби та фактори ризику, лікар призначить вам медикаментозну терапію. Регулярний прийом ліків нормалізує артеріальний тиск і покращить стан вашого здоров’я.

Як вимірювати артеріальний тиск в домашніх умовах?

Обов’язково придбайте собі тонометр, він стане вашим незамінним помічником. Обирайте напівавтоматичні та автоматичні моделі і дотримуйтесь правил вимірювання артеріального тиску:

- Сядьте зручно на стілець. Ваша спина має спиратись на його спинку.

- Одягніть манжету на оголене плече на рівні серця. Манжета щільно прилягає до плеча, але не надто туго.

- Нижня частина манжети повинна знаходитись на 1-2 см вище ліктьового згину.

- Лікоть і передпліччя лежать на столі.

- Ступні поставте на підлогу, не схрещуйте їх.

Принаймні за 30 хвилин до вимірювання не куріть, не вживайте каву. Вимірюйте артеріальний тиск у спокійному стані. Під час цього не рухайтесь і не розмовляйте.

Проводьте вимірювання двічі на день – зранку й ввечері. І обов’язково ведіть щоденник вимірювань. Оскільки регулярний запис показників артеріального тиску допоможе вашому лікарю оцінити ефективність лікування та, за потреби, скоригувати його.

Вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах допомагає виявити «гіпертензію білого халата», коли при вимірюванні тиску в кабінеті лікаря, він вищий, ніж при вимірюванні вдома,  та «масковану гіпертензію» — протилежну ситуацію, на які припадає 23 % та 16 % випадків відповідно неправильного діагнозу. 

Регулярне вимірювання артеріального тиску, дотримання призначень лікаря та корекція способу життя допоможуть врятувати від небезпечних наслідків нелікованої гіпертензії для вашого здоров’я. Найкращою протидією цьому «тихому вбивці» буде регулярне вимірювання кров’яного тиску та, за потреби, медикаментозне лікування, призначене лікарем.

      

 

     Ця стаття має на меті попередити людей про небезпеку контакту з безпритульними та дикими тваринами, які нерідко є носіями страшної інфекції. Що необхідно знати про сказ і як застерегтися населенню від нього?

       Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу, розвитку якого у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію.

Як передається сказ?

       Людина може інфікуватися від хворої на сказ тварини через:

 - укус;

 - подряпину та мікроушкодження шкіри;

 - потрапляння зараженої слини на слизові оболонки або пошкоджену шкіру.

       Людям вірус сказу зазвичай передається під час укусу заражених тварин, при чому в Україні у більшості випадків джерело інфікування – собаки та коти (як безпритульні, так і не вакциновані домашні)

     Важливо, що інфікування може відбутися й через ослинення, тобто навіть  коли тварина не нанесла якихось фізичних уражень.  Тож якщо відбувся ризикований контакт з твариною – тобто є ослинення, укус, подряпина –  то обов’язково треба звернутися до лікаря, аби була проведена оцінка ризику та призначена антирабічна допомога. 

Симптоми сказу у тварин

       У тварин симптоми сказу проявляються залежно від стадії захворювання. На початковій (до 5 днів) наявні сліди від укусів, тварини гризуть місце укусу; вони лагідні та насторожені водночас; погано їдять або починають їсти неїстівне; у них спостерігається слинотеча та блювота. Перебуваючи у збудженій стадії (2-3 дні), тварини агресивні, збуджені, нападають, тікають, у них починаються конвульсії, блювота, розвивається параліч й косоокість. Під час паралітичної стадії (2-4 дні) у тварини стається виснаження, настає повний параліч та смерть. 

       Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного лікаря, який протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу, буде проводити клінічний огляд тварини. Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і загинувших.

    Для профілактики сказу необхідно вакцинувати тварин щорічно, уникати контактів з потенційно небезпечними тваринами.  Слід дотримуватися правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.

    Особливо звертаємо увагу людей, які з власної доброти беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе додому, що перед тим, як принести тваринку у власну оселю, для безпеки її потрібно доставити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.

    На жаль, в нашій області реєструються смертельні випадки  людей від сказу. Зокрема, було зафіксовано смертельний випадок як минулого, так і поточного року. Треба розуміти, що зараз на таких територіях, як Чернігівська, Харківська, Запорізька області через значну кількість бродячих тварин, покинутих тварин,  кількість яких зростає, прогностично може збільшуватись і кількість укусів. В переважній більшості летальні випадки пов’язані з тим, що людина не звернулася своєчасно за медичною допомогою або порахувала, що ця тварина (яка вкусила, подряпала чи  ослинила) абсолютно нормально виглядає, тож нема підстав для звернення до лікаря.

У лютому 2024 року у Харківській області 59-річний чоловік помер від сказу. Його вкусила за палець власна кішка, яка була інфікована сказом. Невдовзі тварина померла. 

    За антирабічною допомогою до закладів охорони здоровя з приводу покусів/ослинення тваринами за 8 місяців 2024 року звернулися 27 мешканців Близнюківської громади (за аналогічний період 2023 року було зареєстровано 33 випадки нанесення ушкоджень тваринами). В основному покуси людям були нанесені відомими собаками (10) та котами (16). Зареєстровано також укус лисицею. Від фізичних ушкоджень бродячими тваринами постраждали 2 особи.

     Антирабічне лікування призначалось 15 особам, з них дітям віком до 17 років - 8.

Так, в порівняні з минулим аналогічним періодом, статистика по сказу позитивно змінилась в нашому регіоні, але ризик поширення сказу є високий!

Якими мають бути перші дії після укусу чи ослинення?

     Необхідно промити рану проточною водою щонайменше впродовж 10-15 хвилин з застосуванням господарського мила, аби максимально інактивувати вірус, який міг потрапити на слизову. Після цього  необхідно максимально швидко звернутися до відповідного лікаря для проведення оцінки ризиків та надання антирабічної допомоги

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Ваше здоров'я у Ваших руках! Дбайте про нього!

Вимоги до облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів та ризики вживання забрудненої питної води

Вживання небезпечної в епідемічному відношенні питної води з колодязя може привести до виникнення інфекційних захворювань (вірусного гепатиту А, черевного тифу, дизентерії, холери, ротавірусної інфекції, гастро-ентериту, лептоспірозу тощо), а води із хімічним забрудненням – до водно-нітратної метгемоглобінемії, карієсу або флюорозу.

Вода шахтних колодязів - це ґрунтова вода. А водоносні горизонти ґрунтових вод є не захищеними та  можуть бути забрудненні як бактеріальною мікрофлорою, в зв’язку з близьким розташуванням вигрібних ям, вбиралень, споруд та мереж каналізації, тваринницьких ферм, полів фільтрації, так і небезпечними хімічними речовинами, внаслідок використання на сільськогосподарських угіддях мінеральних  добрив.  Ризик забруднення значно збільшується під час весняних злив та повені. 

 За даними ВООЗ забруднена питна вода викликає 70-80% всіх наявних захворювань, які на 30% скорочують тривалість життя людини.

Для того, щоб уникнути захворювань, необхідно використовувати виключно воду гарантованої якості. З цією метою при облаштуванні та експлуатації колодязів потрібно дотримуватись вимог, які визначені Державними санітарними нормами та правилами “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (ДСанПіН2.2.4-171-10), затвердженими наказом МОЗ України від 12.05.2010 р. № 400.

Місця влаштування колодязів слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 20 м від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.

Територію поблизу колодязя треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку.

У радіусі 50 м від колодязів не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Забороняється використовувати для утеплення колодязів гній, перегній та інше.

Під час влаштування шахтних колодязів необхідно дотримуватись таких вимог:

1. Ізолювати колодязь від проникнення поверхневого стоку (дощових і талих вод).

  1. Стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин.
  2. Для облаштування дерев’яних зрубів надавати перевагу модрині, вільхі, в’язу, бересті, дубу, сосні без глибоких шпарин і червоточин, заготовлених за 5-6 місяців до їх використання.
  3. Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр.
  4. Для опущення людини в колодязь з метою його чистки та ремонту необхідно ставити металеві скоби в шахматному порядку.
  5. Наземна частина колодязя (оголовок) влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою.
  6. Для підйому води із колодязя слід застосовувати насоси. Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер.
  7. Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя, навколо колодязя необхідно робити бетонований майданчик радіусом не менше ніж 2 м.
  8. Зверху оголовка влаштовують дашок, навіс або оголовок вміщують у будку.

Власники колодязів повинні щорічно проводити планове обстеження колодязів, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію споруд та знезараження питної води, а також лабораторні дослідження її безпечності та якості.

Якщо не дотримуватися цих вимог існує ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань через забруднення води у колодязях різними патогенними мікроорганізмами, які можуть завдати шкоди здоров'ю людини, найбільш поширені з них:

  • Бактерії: холерний вібріон, сальмонели, шигели (збудники дизентерії), ентеропатогенні кишкові палички.
  • Найпростіші: кріптоспорідумпарвум, дракункулюсмедінензіс.
  • Віруси: аденовіруси, ентеровіруси, вірус гепатиту А, рота вірус.

Вживання якісної та безпечної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття.

З питань проведення лабораторних досліджень питної води можна звернутися до Лозівської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ України» за адресою: вул. Юхима Березовського,7  м. Лозова.

 

Бережітьсвоєздоров’я та здоров’я ваших близьких!

 

Способи знезараження води.

В умовах російської агресії проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води. Тому МОЗ публікує способи очищування води самостійно.

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом.

Спочатку потрібно набрати ⅓ об'єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання.

Після потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття.

Також вода не повинна бути забарвленою.

Після можна приступати до її знезараження. Як саме — в інфографіці​ МОЗ.

Міністерство охорони здоров'я України

v

 

 

На Харківщині протягом останніх днів значно погіршився стан атмосферного повітря через пилові бурі.

Лабораторіями ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» здійснюється щоденний моніторинг за вмістом пилу в атмосферному повітрі. 30.09 – 01.10 вміст концентрації пилу наближались до гранично допустимої (≤ 0,5 мг/м3), а в окремих населених пунктах (м. Харків, м. Ізюм, м. Первомайський,

 м. Красноград) знаходилась в межах 0,55 – 0,81 мг/м3.

Перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин у повітрі може негативно впливати на здоров’я людини. Особливо це стосується вразливих груп населення: осіб літнього віку, дітей і тих, хто має хронічні захворювання органів дихання та серцево-судинної системи.

З метою запобігання наслідків негативного впливу забрудненого атмосферного повітря  на здоров’я

 

РЕКОМЕНДУЄМО:

  • тимчасово обмежити перебування на вулиці, а у разі потреби надягати маску або респіратор;
  • частіше робити вологе прибирання в приміщеннях;
  • уникати різноманітних тяжких фізичних навантажень на відкритому повітрі.
  •  Тарілка здорового харчування

    Тарілка здорового харчування

    Тарілка здорового харчування — це концепція, розроблена експертами Гарвардського університету, яка допомагає налагодити харчування, а вибір корисних продуктів зробити простим і зрозумілим. Вона слугує наочною ілюстрацією того, яким має бути приймання їжі, щоби вміст і співвідношення основних поживних речовин були максимально збалансовані.

    Половина тарілки — овочі, фрукти та ягоди на ваш смак. Головне, щоб вони були різні, бо розмаїття кольорів на тарілці означає розмаїття корисних речовин.

    Овочі, фрукти та ягоди багаті на вітаміни, мінерали, антиоксиданти і клітковину, що сприяє підтримці імунної системи, покращенню травлення та загальному самопочуттю. Спробуйте додавати до кожного приймання їжі не менше двох видів овочів або фруктів.

    До речі, картопля не входить до загальної кількості овочів на «тарілці» через великий вміст вуглеводів.

    Чверть тарілки — складні вуглеводи, особливо цільнозернові продукти, наприклад, цільнозерновий хліб, макарони з твердих сортів пшениці, вівсянка, бурий рис, кіноа або ячмінь. Обмежте вживання очищених злаків (білий рис і білий хліб).

    Складні вуглеводи засвоюються повільніше, ніж прості (цукерки, печиво та газованки), і забезпечують нас енергією на довгий час без шкідливих перепадів рівня глюкози.

    Цільнозернові продукти є чудовим джерелом клітковини, що підтримує здорову роботу шлунково-кишкового тракту та допомагає контролювати рівень цукру в крові. Вони також забезпечують енергією на довгий час.

    Чверть тарілки — білки, наприклад, риба, птиця, бобові та горіхи. Їх можна додати в салат, а також поєднувати з овочами.

    Білки необхідні для росту й відновлення тканин, підтримки м’язової маси й забезпечення тривалого відчуття ситості. Вживання різних білкових продуктів забезпечить різноманіття амінокислот та інших корисних речовин.

    Обмежте вживання червоного м’яса та уникайте перероблених (процесованих) м’ясних продуктів (шинки, ковбаси).

    Додавайте до їжі здорові рослинні жири. Вживайте в помірній кількості такі олії: оливкова, соняшникова, соєва, кукурудзяна, арахісова — готуйте на них і заправляйте ними салати. Також додавайте до тарілки авокадо, горіхи й насіння.

    Ці продукти містять корисні мононенасичені й поліненасичені жири, які підтримують здоров’я серця, мозку та шкіри. Вони також можуть допомогти зменшити запальні процеси в організмі.

    Не забувайте про молочні та кисломолочні продукти без доданого цукру і з низьким вмістом жиру. Молоко, йогурт, кефір, ряжанка — найкраще джерело кальцію, який забезпечує міцні кістки та здорові зуби. Вживання вершкового масла краще звести до мінімуму, щоб зменшити споживання насичених жирів, які можуть негативно вплинути на роботу серцево-судинної системи.

    Пийте воду. Підтримка водного балансу є важливою частиною здорового харчування. Пам’ятайте, що найкращий вибір для втамування спраги — це вода. Вона сприяє підтримці всіх функцій організму, покращує травлення та запобігає зневодненню. Уникайте цукровмісних напоїв.

    Любителям кави та чаю радимо вживати ці напої без цукру.

    Здорова тарілка допомагає легко контролювати розмір і якість порцій, забезпечує різноманіття в раціоні й робить здорове харчування простим і доступним. Пам’ятайте, що кожне приймання їжі — це можливість зробити здоровий вибір і покращити своє самопочуття.

    Фото без опису

    Вибір на користь фруктів та ягід

    Коли з’являється бажання поласувати чимось солодким, важливо звертати увагу на якість споживаних цукрів.

    Фрукти як джерело природних цукрів

    Фрукти (і сухофрукти) та ягоди є чудовим джерелом природних цукрів, що не лише задовольняють потребу в солодкому, але й постачають організму необхідні вітаміни, мінерали та антиоксиданти. Вони:

  • сприяють поліпшенню травлення: клітковина у фруктах допомагає підтримувати баланс мікрофлори кишечника, розвиток корисних бактерій та нормалізацію роботи травної системи;
  • покращують настрій та знижують стрес: фрукти та ягоди, багаті на вітаміни групи B (наприклад, банани, яблука, полуниця) і мікроелементи, допомагають знижувати рівень стресу та тривоги, покращуючи психоемоційний стан;
  • знижують ризик розвитку захворювань: регулярне вживання фруктів і ягід може значно зменшити ймовірність серцево-судинних недуг і діабету, зміцнюючи здоров’я в цілому.
  • Проєкт «5 кроків до здорового харчування» реалізується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

    Джерело:  https://phc.org.ua/news/vibir-na-korist-fruktiv-ta-yagid

    Природні цукри у фруктах та ягодах значно корисніші для організму, ніж додані цукри в оброблених продуктах. Вміст у фруктах клітковини уповільнює засвоєння цукрів, що дозволяє уникнути різкого підвищення рівня цукру в крові і підтримує сталий енергетичний баланс протягом дня.

    Вплив доданого цукру на здоров’я

    Натомість рафінований цукор швидко засвоюється організмом, що може призвести до різких коливань рівня цукру в крові, підвищення інсуліну та, з часом, розвитку інсулінової резистентності. Це, своєю чергою, підвищує ризик ожиріння, метаболічних порушень, серцево-судинних захворювань і цукрового діабету.

    Цукри в раціоні дітей

    Особливо важливо звертати увагу на тип цукрів у раціоні дітей. Організм дитини активно розвивається, і для нормального росту та розвитку необхідний стабільний рівень енергії. Природні цукри з фруктів і ягід допомагають забезпечити дітей не лише енергією, але й поживними речовинами, які сприяють зміцненню імунної системи та розвитку всього організму.

    Включайте у щоденний раціон дитини більше фруктів і ягід — і вона отримає смачний та корисний перекус, який позитивно вплине на її здоров’я та самопочуття

  •  

    Вплив куріння на здоров’я

    Коли ви вдихаєте тютюновий дим, шкідливі хімічні речовини моментально потрапляють у ваші легені, а звідти переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу – до мозку, серця та інших органів вже за 10 секунд після першої затяжки.

    Нікотин, який міститься у різних тютюнових виробах (традиційних сигаретах, кальянах та засобах для нагрівання тютюну), викликає звикання. Під час куріння ваш мозок стимулює виділення дофаміну – гормону задоволення, який дарує відчуття щастя, енергії та зосередженості. Однак цей ефект короткочасний: з часом мозок починає покладатися на нікотин для отримання цих почуттів. Тому чим довше ви курите, тим більше дофаміну вам потрібно, щоб відчувати себе добре. Такий процес називається “нейроадаптацією”. Через нестачу нікотину в організмі вам може бути важко зосередитися, ви можете відчувати нервозність, неспокій, дратівливість або тривогу.

    Якщо ви курите, рекомендуємо пройти тест на визначення фізичної залежності від нікотину (тест Фагерстрома) за посиланням http://surl.li/aqkphx  Тест допоможе дізнатися про свій рівень залежності та краще спланувати кроки до повної відмови від вживання тютюну та нікотину.

                                   Чому куріння небезпечне?

  • Зниження когнітивних функцій. Тривале куріння пов’язане з погіршенням уваги та пам’яті. Курці часто стикаються з підвищеною тривожністю та дратівливістю, оскільки мозок втрачає здатність до регуляції настрою без нікотину.
  • Фізична витривалість. Куріння знижує фізичну витривалість і спричиняє хронічну втому, що ускладнює виконання повсякденних завдань і впливає на загальну якість життя.
  • Захворювання серцево-судинної системи. Куріння значно підвищує ризик розвитку хвороб серця та судин, включаючи інфаркти, інсульти та артеріальну гіпертензію.
  • Респіраторні захворювання. Шкідливі речовини тютюнового диму пошкоджують легені та бронхи, спричиняючи такі захворювання, як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), астму та рак легенів. Тривале куріння також знижує здатність легень забезпечувати організм киснем (ознайомтеся з листівкою про вплив аерозолю електронних сигарет
  • http://surl.li/onlzaz ).

  • Онкологічні захворювання. Куріння є основним фактором ризику розвитку не лише раку легенів, а й раку ротової порожнини, горла, стравоходу, пішлункової залози, нирок, шлунка та навіть шийки матки у жінок.
  • Усвідомлення цих ризиків – перший крок до відмови від тютюнових і нікотинових виробів. Відмовитися від куріння можливо!   Дізнайтеся більше про ефективні поради відмови у відео https://www.youtube.com/watch?v=_NnwuIH3ZKA&t=1s

  • Вплив на імунну систему. Куріння послаблює імунітет, підвищуючи ризик інфекційних захворювань та погіршуючи здатність організму боротися з хворобами.Усвідомлення цих ризиків – перший крок до відмови від тютюнових і нікотинових виробів. Відмовитися від куріння можливо!   Дізнайтеся більше про ефективні поради відмови у відео https://www.youtube.com/watch?v=_NnwuIH3ZKA&t=1s
  • Задача батьків стежити за тим, які саме цукри та в якій кількості споживають діти, особливо напередодні Дня Святого Миколая та інших різдвяних свят, коли дітям приносять солодкі подарунки 

    Підказка батькам: хай Святий Миколай несе дітям більше фруктів

    Важко знайти дитину, яка не любить цукерок та інших солодощів. Якщо запропонувати їй вибір між, скажімо, мандаринкою й апельсиновим льодяником, результат буде очевидним. Тому задача батьків стежити за тим, які саме цукри та в якій кількості споживають діти. Це особливо актуально зараз, напередодні Дня Святого Миколая та інших різдвяних свят, коли дітям приносять солодкі подарунки.

    Природні цукри з фруктів та ягід діють на організм інакше, ніж додані цукри, які містяться, наприклад, у кондитерських виробах і газованих напоях. Ця різниця має суттєвий вплив на здоров'я.

    Які наслідки вживання надмірної кількості продуктів із доданим цукром?

    Зловживання солодощами з великою кількістю доданого цукру може призвести до низки руйнівних наслідків для здоров’я, як-от:

  • карієс;
  • ожиріння;
  • цукровий діабет 2-го типу;
  • артеріальна гіпертензія та інші розлади серцево-судинної системи.
  • Чому так важко встояти перед солодощами з доданим цукром?

    Солодощі з доданим цукром мають наднасичений солодкий смак і здатність швидко підвищувати рівень цукру в крові. Це стимулює викид дофаміну — нейромедіатора, що створює відчуття задоволення, і організм прагнутиме отримати ще більше цукру для підтримання цього задоволення. Відповідно, дитина хотітиме з’їсти всі подаровані цукерки за раз. Якщо у солодкому подарунку замість цукерок, чи принаймні замість їх частини, будуть фрукти, це заохотить дитину їсти не лише солодощі.

    У чому користь фруктів

    У цілому фрукти та ягоди — це відмінне джерело природних цукрів, які задовольняють бажання солодкого і забезпечують організм важливими вітамінами, мінералами та антиоксидантами. Вони підтримують імунну систему, підвищують рівень енергії та покращують загальний стан здоров’я.

    Фрукти та ягоди мають цілу низку переваг:

  • містять корисні речовини: фрукти й овочі забезпечують організм вітамінами, клітковиною та антиоксидантами;
  • покращують травлення: клітковина у фруктах підтримує нормальну роботу травної системи та допомагає контролювати масу тіла;
  • знижують ризик захворювань: регулярне вживання фруктів і ягід може зменшити ризик серцево-судинних захворювань і діабету.
  • Тож у цей сезон свят Центр громадського здоров’я рекомендує батькам розглянути фрукти як здорову альтернативу традиційним солодощам від Миколая. Це не лише смачно, але й надзвичайно корисно для організму.

    Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України

  • Тамуйте спрагу питною водою 

    Тамуйте спрагу питною водою

    Вода виконує вирішальну роль у багатьох фізіологічних процесах: терморегуляції, обміні речовин, роботі серця, нирок, шлунково-кишкового тракту та інших органів. Саме тому вона є незамінним елементом для підтримки нашого здоров’я.

    Коли ви відчуваєте спрагу, питна вода — це найкращий вибір для її втамування. Ось чому:

    1. Підтримка водного балансу: вода є основним компонентом нашого організму. Вона регулює температуру тіла, підтримує функцію всіх органів і систем, забезпечує оптимальний водний баланс, необхідний для загального здоров’я.

    2. Без калорій і цукру: вода, на відміну від солодких напоїв, не містить калорій та цукру. Це дозволяє уникнути зайвого споживання, яке може спричинити набір зайвої ваги та підвищити ризик розвитку таких захворювань, як діабет і серцево-судинні хвороби.

    3. Покращення стану шкіри: вода сприяє її зволоженню та підтриманню еластичності. Достатнє споживання води допомагає запобігти сухості шкіри, втраті пружності та появі передчасних ознак вікових змін.

    4. Здоров’я травлення: вода забезпечує нормальне функціонування шлунково-кишкового тракту, сприяє запобіганню закрепів та підтримує відчуття комфорту. Вона також відіграє важливу роль у виведенні токсичних продуктів обміну через нирки, сприяючи загальному добробуту організму.

    5. Енергійність та зосередженість: вода підтримує високий рівень енергії та покращує здатність концентруватися, що допомагає залишатися продуктивним упродовж дня. 

    Обираючи питну воду для втамування спраги, ви забезпечуєте свій організм усім необхідним для здорового функціонування. Чиста питна вода — це найпростіший і найефективніший шлях до вашого здоров’я! 

    Проєкт «5 кроків до здорового харчування» реалізується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

    Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України

  •  

     

    Гепатит А: як передається, симптоми та профілактика

     

     

    ГЕПАТИТ А: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

    Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.

    Вірус гепатиту А передається:

    - внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей; 

    - через недотримання особистої гігієни;

    - у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;

    - також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків. 

    Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. 

    Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.

    Симптоми гепатиту А та інкубаційний період

    Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

    Серед найпоширеніших симптомів: 

    • слабкість та втомлюваність; 
    • підвищення температури тіла; 
    • втрата апетиту; 
    • діарея; 
    • блювота; 
    • неприємні відчуття в животі; 
    • важкість у правому підребер’ї; 
    • потемніння сечі; 
    • жовтяниця. 

    Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

    Профілактика гепатиту А

    Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

    Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила: 

    - миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету; 

    - вживання лише кип’яченої води; 

    - миття овочів та фруктів. 

    Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

    Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!

    Переохолодження й обмороження: ознаки й перша допомога 

    Переохолодження й обмороження: ознаки й перша допомога

    Переохолодження може статися навіть за відносно теплої погоди (вище 4°C), якщо людина промокла, спітніла або довго перебувала на холодному вітрі. А з настанням морозів ризик переохолоджень та обморожень зростає ще більше. 

    Зниження температури тіла нижче 35°C негативно впливає на життєво важливі органи і системи – серце, мозок та легені. Без вчасної й належної допомоги переохолодження може призвести до смерті.

    Як уберегтися від переохолодження та обмороження в холодну пору?

    тримайте голову й кінцівки в теплі: носіть шапку, шарф і рукавички; захищайтеся від вітру й вологи: носіть кілька шарів вільного одягу; рухайтеся: це прискорює кровообіг і не дає замерзнути, водночас уникайте надмірного спітніння; перевдягайтеся в сухе: якнайшвидше змінюйте вологий одяг на сухий; дотримуйтеся балансу харчування та гідратації, не вживайте алкоголь! 

     

     

     

     

     

    Перша допомога за ознак обмороження:

    викличте бригаду екстреної медичної допомоги за номером 112; не пошкоджуйте цілісність пухирів у ділянці обмороження; накладіть на уражені ділянки стерильні сухі марлеві пов’язки без тиску; не масажуйте, не розтирайте та не грійте обморожені ділянки; забезпечте постійний нагляд за потерпілим до прибуття медиків.

    Під дією низьких температур може виникати обмороження

    Обмороження спричиняє локальне ушкодження тканин і найчастіше вражає пальці, кисті, стопи, вуха, обличчя, ніс.

    Розрізняють чотири ступені обмороження:

    перший ступінь: шкіра постраждалої людини бліда, дещо набрякла, чутливість уражених ділянок знижена або повністю відсутня; другий ступінь: характеризується глибшим ураженням шкіри, на поверхні якої з’являються пухирі з прозорою рідиною. Водночас людину лихоманить, підвищується температура тіла; третій ступінь: спостерігається омертвіння шкіри, з'являються пухирі, наповнені рідиною темно-червоного кольору, навколо омертвілої ділянки розвивається запальний вал, виникає ризик розвитку гангрени, спостерігається значне погіршення самопочуття; четвертий ступінь: з'являються пухирі, наповнені чорною рідиною. Загальний стан постраждалого важкий, присутні ознаки шоку.

    Як допомогти у разі переохолодження:

    захистіть людину від дії холоду: обережно перемістіть її в тепле місце, укрийте від вітру (особливо шию та голову), ізолюйте від холодної землі, підклавши під людину суху ковдру; мокрий одяг обережно зніміть, вдягніть людину в сухе й тепле та накрийте сухою ковдрою, а краще термоковдрою; запропонуйте попити чогось теплого й солодкого — без алкоголю; якщо треба зігріти людину додатково, робіть це поступово, зосередившись на центрі тіла. Прикладайте теплі (не гарячі) сухі компреси до шиї, грудей, паху. Водяну або хімічну грілку перед прикладанням загорніть у рушник.
    • слабкий пульс;
    • порушення координації рухів;
    • сонливість;
    • сплутана свідомість та/або втрата свідомості.

    Ознаки переохолодження

    Людина з переохолодженням часто не усвідомлює свого стану, адже симптоми з’являються поступово. Першими ознаками можуть бути:

    тремтіння — це свого роду намагання організму зігрітися; бліда холодна шкіра; нечітке мовлення; повільне, поверхневе дихання;

    Чинники, які значно підвищують ризик переохолодження:

    висока вологість і сильний холодний вітер; мокрий або тісний одяг і взуття; нерухоме положення; алкогольне чи наркотичне сп’яніння; зневоднення; недостатнє харчування.

     

     

     

    ПОЛІОМІЄЛІТ (ГОСТРИЙ В’ЯЛИЙ ПАРАЛІЧ): ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ?
    Центр громадського здоров’я закликає батьків пам’ятати про Календар профілактичних щеплень і задля збереження здоров’я малюків не пропускати жодне з них!
    Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба повернулася до України.
    Що таке поліомієліт?
    Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
    Як передається поліомієліт?
    Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
    Якими є симптоми поліомієліту?
    Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
    •    У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
    •    У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
    •    Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
    Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
    Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
    Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
    Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
    В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
    •    у 2 місяці — 1 доза;
    •    у 4 місяці — 2 доза;
    •    у 6 місяців — 3 доза;
    •    у 18 місяців — 4 доза;
    •    у 6 років — 5 доза;
    •    у 14 років — 6 доза.
    Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
    Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
    Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
    Пам’ятайте!
    Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
    Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.

     

     

     

    Цукор без шкоди: вибираємо найкращі замінники
    24 січня 2025
    Цукор є частиною багатьох улюблених страв і напоїв, але його надмірне споживання шкодить здоров’ю.
    Зменшити кількість цукру в раціоні підлітка можна за рахунок замінників, що бувають як натуральними, так і штучними. Розберімося із ними детальніше!

     

     

    Чому зелень – обов’язковий суперфуд для підлітка?
       
     
    Зелень — справжній суперфуд, який необхідний для росту та розвитку підлітка
    Вона є чудовим джерелом вітамінів А, С, Е, К і групи В, а також важливих мінералів: кальцію, магнію, цинку, селену, заліза. Ці елементи зміцнюють організм та здоровʼя підлітка.
    Більше про користь зелених овочів читайте на картках і в статті на ЗнаЇмо:
    https://znaimo.gov.ua/potuzhna-koryst-zelenykh-ovochiv
    #головнещовсередині #вибирайтруанефейк
    Джерело

    Чому зелень – обов’язковий суперфуд для підлітка?
       
     
    Зелень — справжній суперфуд, який необхідний для росту та розвитку підлітка
    Вона є чудовим джерелом вітамінів А, С, Е, К і групи В, а також важливих мінералів: кальцію, магнію, цинку, селену, заліза. Ці елементи зміцнюють організм та здоровʼя підлітка.
    Більше про користь зелених овочів читайте на картках і в статті на ЗнаЇмо:
    https://znaimo.gov.ua/potuzhna-koryst-zelenykh-ovochiv
    #головнещовсередині #вибирайтруанефейк

     

    Трансжири в раціоні підлітка: чому це небезпечно
     
    Що ви знаєте про трансжири? Чули слово, але не розумієте, що за ним стоїть?
    Трансжири — різновид ненасичених жирів, що відрізняється від звичайних жирів зміненою структурою. Це впливає на властивості жиру і на шкідливі наслідки його вживання для здоров’я дітей.
     Невелика кількість трансжирів міститься в натуральних продуктах, але небезпеку представляють трансжири саме промислового виробництва. Розберімося у цьому детальніше.
    Формування культури здорового харчування та поширення її серед українських родин є одним із пріоритетів реформи шкільного харчування. Реформа започаткована в Україні у 2020 році за ініціативою першої леді Олена Зеленська.
    #головнещовсередині #вибирайтруанефейк

     

     

    ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ В УКРАЇНІ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ
    За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько чверті населення світу мають ТБ-інфекцію (інфіковані мікобактеріями туберкульозу), яка клінічно не проявляється. Водночас за даними Глобального звіту ВООЗ за 2024 рік насправді людей, інфікованих ТБ-інфекцією, ще більше.
    Перші два роки після інфікування ризик розвитку активного туберкульозу (ТБ) найвищий і залежить від стану імунної системи людини. 
    Єдиним на сьогодні ефективним методом знизити ризик прогресування ТБ-інфекції до активної форми ТБ є профілактичне лікування туберкульозу. 
    Детально про профілактичне лікування туберкульозу йдеться у відеоролику Центру громадського здоровʼя за посиланням.
    Хто має високий ризик розвитку активної форми ТБ
    Діагностику ТБ-інфекції проводять за допомогою шкірних тестів або тестів вивільнення гамма-інтерферону на основі імуноферментного аналізу. Її рекомендовано проходити людям з високим ризиком прогресування захворювання. До них належать:
    •    люди, які мали контакт із хворими на туберкульоз з бактеріовиділенням;
    •    люди, які живуть із ВІЛ;
    •    пацієнти з силікозом або антрасилікозом;
    •    люди, яким планується трансплантація органів чи кісткового мозку;
    •    пацієнти, які перебувають на гемодіалізі, перитоніальному діалізі або отримують терапію інгібіторами фактору некрозу пухлин альфа.
    Перед початком профілактичного лікування важливо підтвердити наявність ТБ-інфекції, а також виключити активну форму захворювання. Проте лікування може бути призначене навіть без тестування, якщо є високий ризик інфікування та ймовірність розвитку активної форми туберкульозу із серйозними наслідками.
    У чому важливість профілактичного лікування ТБ
    Призначення профілактичного лікування має низку переваг, як-от:
    •    Суттєве зниження ймовірності розвитку активного туберкульозу в людей, які мають тривалий або інтенсивний контакт із людиною, яка хворіє на ТБ з бактеріовиділенням, і тому належать до груп підвищеного ризику інфікування ТБ-інфекцією.
    •    Вагомий внесок у подолання туберкульозу. Дослідження ВООЗ підтверджують, що профілактичне лікування значно знижує ризик прогресування інфекції в активну форму захворювання, тому воно є важливим елементом у стратегії до подолання туберкульозу на глобальному рівні.
    •    Зменшення ризиків поширення ТБ під впливом війни. Впровадження профілактичного лікування, особливо серед ключових груп і груп підвищеного ризику розвитку ТБ, знижує ризики неконтрольованого розповсюдження туберкульозу через масове переміщення населення всередині країни та за її межі.
    Профілактичне лікування туберкульозу в Україні
    Попри виклики та загрози воєнного стану, в Україні створено умови для рівного доступу до усіх новітніх послуг з діагностики ТБ-інфекції та профілактичного лікування туберкульозу. Вони абсолютно безоплатні.
    Профілактичне лікування туберкульозу здійснюється згідно з рекомендаціями ВООЗ. Воно полягає у щоденному або щотижневому прийомі пігулок за здебільшого короткими інноваційними курсами від 1 до 3 місяців. 
    Призначити профілактичне лікування ТБ може не тільки фтизіатр, а й сімейний лікар. Завдяки впровадженню децентралізованої та людино-орієнтованої моделі надання послуг профілактики ТБ людина може продовжувати жити повноцінно — працювати, навчатися, відпочивати — і водночас отримувати профілактичне лікування за місцем проживання.
    Понад 80% контактних людей отримують профілактичне лікування
    В Україні профілактичне лікування отримують близько 83% людей, які контактували з людьми, які хворіють на туберкульоз. Такий показник наближає нас до цільового індикатора Політичної декларації Наради високого рівня ООН з питань боротьби з туберкульозом, що має на меті до 2027 року охопити профілактичним лікуванням ТБ 90% людей з ТБ-інфекцією, які мають високий ризик прогресування захворювання.

    Джерело: Центр громадського здоров'я 

     

    Епілепсія: факти та міфи про захворювання

    Епілепсія — це хронічний розлад мозкової діяльності. Недугу вважають одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань у людини.

    Люди з епілепсією зазвичай частіше мають інші проблеми зі здоров’ям — переломи, забої, а також тривожні розлади й депресію.

    Підступність цього захворювання криється у тому, що його напади несподівані як для хворого, так і для оточення. І саме від дій тих, хто опинився поруч, залежить безпека й навіть життя людини під час епілептичного нападу. 

    Для захворювання характерні напади, що повторюються та проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у певній частині тіла (парціальні судоми) або по всьому тілу (генералізовані судоми). Іноді вони супроводжуються непритомним станом та втратою контролю над функціями кишечника або сечового міхура.

    Розрізняють первинну, або ідіопатичну, епілепсію, та вторинну. Причинами другої зазвичай стають: пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми чи гіпоксії (нестачі кисню); вроджені відхилення від норми або генетичні стани через вади розвитку головного мозку; важка травма голови; інсульт, унаслідок якого до мозку не надходить достатньо кисню; інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз); пухлини.

    Якщо у вас з’явились судоми, обов'язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар після огляду за потреби направить вас до фахівця — невролога для подальшої діагностики. У жодному разі не ігноруйте симптоми! Й за можливості занотуйте, коли у вас стався напад та що ви робили під час нього. 

    Профілактика епілепсії

    Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що до 25% випадків розвитку епілепсії можна потенційно запобігти.

    Найефективнішим способом профілактики посттравматичної епілепсії є запобігання травмам голови, зокрема, шляхом зниження частоти падінь, дорожньо-транспортних пригод та спортивних травм.

    Належне надання перинатальної допомоги допомагає зменшити кількість нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами.

    Крім того, застосування лікарських засобів та інших методів зниження температури тіла у дітей із лихоманкою може знизити ймовірність фебрильних нападів.

    Профілактика епілепсії, що виникає після інсульту, спрямована на зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Йдеться про заходи щодо профілактики або контролю підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету та ожиріння, а також відмови від вживання алкоголю та тютюну.

    Також інфекції центральної нервової системи є причиною епілепсії у тропічних районах, де розташовані багато країн, що розвиваються. Дієвими способами скорочення глобальних показників епілепсії, зокрема обумовленої нейроцистицеркозом, є знищення паразитів у таких регіонах та роз'яснення населенню методів запобігання інфекціям.

    Послідовність дій з надання домедичної допомоги постраждалим під час епілепсії:

    переконайтеся у відсутності небезпеки; викличте бригаду екстреної медичної допомоги; надайте домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним; подивіться на годинник і зафіксуйте час від початку до кінця активних судом; не намагайтеся силоміць стримувати судомні рухи постраждалого; вкладіть постраждалого на рівну поверхню, підкладіть під його голову м’які речі, щоб запобігти травмуванню; розстебніть одяг постраждалого; поверніть його на бік, щоб запобігти потраплянню до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;

     

     

    Розвінчуємо три найпоширеніші міфи про епілепсію

    Попри досить поширену думку, людина не може проковтнути язика під час епілептичного нападу. Це просто фізично неможливо.  Людині під час нападу епілепсії не потрібно нічого класти в рот. Так вона може вибити собі зуби або навіть зламати щелепу. Потрібно лише обережно перекласти людину з на бік й покласти що-небудь м'яке під голову, щоб захистити її від травмування. Не варто стримувати людину під час нападу. Це не зупинить судоми.

    Про епілепсію у цифрах:

    Близько 50 мільйонів людей страждають на епілепсію, це — одне з найпоширеніших неврологічних захворювань у світі.  За оцінками, до 70% людей з епілепсією можуть жити без нападів хвороби за умови забезпечення належної діагностики та лікування. Три чверті людей з епілепсією в країнах з низьким рівнем доходів не отримують необхідного лікування.
    • не розкривайте рот постраждалого за допомогою підручних засобів;
    • не потрібно силоміць вливати рідину чи будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;
    • після припинення судом огляньте постраждалого — якщо він не опритомнів і не дихає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію;
    • забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;
    • у разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної медичної допомоги повторно зателефонуйте її диспетчеру.

     

    Кір  може стати серйозною загрозою для здоров’я, а іноді навіть життя, особливо під час подорожей. 

    Кір під час подорожей: як убезпечити себе та близьких

    Однією з найбільш заразних і небезпечних інфекцій у світі залишається кір. Ця хвороба може стати серйозною загрозою для здоров’я, а іноді навіть життя, особливо під час подорожей. 

    У 2024 році захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: за 11 місяців зареєстровано 333 випадки захворювання проти 55 випадків за аналогічний період 2023 року.

    Завезеними з інших країн вважаються 19 випадків кору в 2024 році — їх зареєстрували в мандрівників, які прибували з Румунії, Німеччини, Великої Британії. 

    Що таке кір і чим він небезпечний?

    Кір — це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Morbillivirus, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом.

    Хвороба дуже заразна: один інфікований може через кашель і чхання заразити до 90% нещеплених людей, які перебувають з ним в одному приміщенні. 

    Найбільший ризик захворіти мають діти до 5 років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.

    Основні симптоми кору:

    висока температура; сухий кашель; нежить; кон’юнктивіт; білуваті плями на внутрішній поверхні щік; висип, який починається з обличчя і поширюється по всьому тілу.

     

    Якщо ви помітили у себе або членів вашої родини симптоми кору (підвищення температури до 38-39°C, нежить, почервоніння очей, сльозотеча та білуваті плями на внутрішній поверхні щік), негайно зверніться до найближчої лікарні, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем, а якщо перебуваєте за кордоном,  зв’яжіться зі страховою компанією за номером/адресою, вказаними у страховому полісі, або до найближчого медичного закладу. 

    Уникайте контактів з іншими людьми, щоб запобігти поширенню хвороби.

     

    Ускладнення хвороби можуть бути дуже серйозними: від пневмонії до енцефаліту (запалення мозку) і навіть смерті. 

    Чому кір поширюється серед людей, які подорожують?

    Через високу заразність вірус може передаватись під час скупчень людей, у громадському транспорті, під час тривалої подорожі в закритому просторі, скажімо, в автобусах, потягах. 

    Невакциновані мандрівники мають підвищений ризик зараження кором, оскільки вони контактують з великою кількістю людей в аеропортах, на вокзалах, у транспорті, не маючи захисту від хвороби, який забезпечує щеплення.

    Як захистити себе від кору під час подорожей

    Перевірте свій вакцинальний статус перед поїздкою: вакцинація і відповідальне ставлення до свого здоров’я — найкращий спосіб убезпечити себе і близьких. Якщо ви не впевнені, чи маєте необхідні щеплення, зверніться до лікаря. Зазвичай від кору вакцинують комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха).

    Дотримуйтеся гігієни й уникайте контактів із хворими: на масових заходах і в громадських місцях дотримуйтеся гігієни: часто мийте руки, використовуйте антисептик, уникайте контакту з людьми, які мають симптоми ГРВІ. 

    У транспорті тримайтеся далі від людей, які кашляють, чхають або мають інші ознаки ГРВІ, а якщо це неможливо, одягніть маску.

    Подбайте про дітей: діти до 5 років особливо вразливі до кору. Якщо ваша дитина ще не досягла віку для вакцинації, мінімізуйте перебування в місцях скупчення людей.

    Оцініть ризики: якщо ви подорожуєте до іншої країни, уточніть, яка там епідемічна ситуація. Плануйте поїздку, враховуючи можливі ризики.

     

    Дитяче ожиріння не можна ігнорувати

    🧒 Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті.  Проведені дослідження  поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні – кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % – ожиріння.

    В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та опорно-рухового апарату.

    👶 Попередження виникнення надмірної ваги  у дітей залежить насамперед від батьків:

    ✔️ Будьте  прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.

    ✔️ Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.

    ✔️ Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном).  За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.

    ✔️ Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).

    ✔️ Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу.  Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.

    ✔️ Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.

    ☝️ Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках!

     

    Імунопрофілактика Hib-інфекції

     Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib) – інфекція, що спричиняє низку захворювань: гнійний менінгіт, пневмонія, отит, сепсис, артрит, перикардит.

    ✔️ Hib-інфекція дуже небезпечна від 3 до 6% випадків захворювань у дітей є смертельними. Майже в 20% дітей, що перехворіли на Hib-менінгіт, виникають такі ускладнення, як глухота та ураження центральної нервової системи.

    🤧 Hib-інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, вона швидко розповсюджується, коли хворий чхає чи кашляє. Заразитися можна просто знаходячись в одному приміщенні з носієм гемофільної палички.

    👉 Навіть якщо кваліфікована медична допомога надана вчасно і в повному обсязі, Hib-інфекція може завдати непоправної шкоди здоров’ю дитини. Тому краще захиститися від неї завчасно. Єдиною ефективною профілактикою Hib-інфекції є вакцинація.

    👶 До запровадження масової вакцинації Hib-інфекція була однією з найпоширеніших причин бактеріальних менінгітів, пневмоній, перикардитів у дітей до 5 років та отитів.

    🗓️ В Україні вакцинація проти Hib-інфекції внесена до Національного календаря профілактичних щеплень, вона є обов’язковою і безоплатною. Щеплення проводиться тричі, у віці 2, 4 та 12 місяців.

    Для вакцинації в медичних закладах у наявності як моновакцина від Hib-інфекції, так і 5-компонентна вакцина (від кашлюку, дифтерії, правця, Hib-інфекції та гепатиту В).

    🧒 Якщо ваша дитина отримала не всі щеплення або взагалі не була вакцинована, їх обов’язково необхідно надолужити до 5 років. Після 5 років вакцинація проводиться лише дітям, що належать до окремих груп ризику.

    🧑‍⚕️ Зверніться до сімейного лікаря, він допоможе визначити подальшу схему вакцинації для вашої дитини.

    Збережіть здоров’я та життя дитини вакцинуйте її від Hib-інфекції!

     

    Продукти, які знижують рівень холестеролу

    Високий рівень холестеролу — один із факторів ризику серцево-судинних захворювань. Але гарна новина в тому, що збалансоване харчування може допомогти його контролювати!

    Ось 5 категорій продуктів, які варто додати у свій раціон, щоб не допустити зростання рівня холестеролу в крові

    🥑 Ненасичені жири замість насичених.

    Ні — вершковому маслу та жирному м’ясу. Так — оливковій, ріпаковій або соняшниковій олії та жирній рибі (лосось, скумбрія, тунець).

     

    Овес та ячмінь.

    Цільнозернові каші, мюслі, хліб із висівками — чудові джерела бета-глюкану, який утворює гель у кишечнику та зменшує всмоктування холестеролу.

    🫘 Бобові.

    Квасоля, горох, сочевиця — це не лише рослинний білок, а й клітковина, яка допомагає виводити зайвий холестерол.

    🥜 Горіхи та насіння.

    Волоські, мигдаль, фундук, гарбузове насіння — містять ненасичені жири, клітковину та антиоксиданти корисні для серця.

    🍏 Більше овочів та фруктів.

    Вони містять розчинну клітковину, яка допомагає зменшити рівень холестеролу.

    Проте, нагадуємо, що навіть якщо ви дотримуєтесь правильної дієти, лікар може рекомендувати додаткове лікування при наявній проблемі високого холестеролу. Поєднання здорового раціону та призначених препаратів допоможе досягти найкращих результатів.

    Що з цього списку вже є у вашому раціоні?

     

     

      До Всесвітнього дня боротьби з ожирінням

                                                              Ні – ожирінню!

           04 березня - Всесвітній день боротьби з ожирінням. За результатами національного дослідження STEPS, в Україні майже 60 % дорослого населення мають надлишкову вагу, чверть населення (24,8%) – ожиріння. Не втішна статистика і серед дітей - кожна четверта дитина має надлишкову вагу тіла,  з них 9%  - ожиріння.

    Надмірна вага  та ожиріння  є фактором ризику серцево-судинних захворювань (гіпертонія, інфаркт, інсульт), цукрового діабету, хвороб опорно-рухового апарату, порушень гормонального балансу, розладів з боку психічного здоров'я тощо. Зрештою це знижує якість життя та значно скорочує його тривалість.

    Основна причина ожиріння й надмірної ваги - енергетичний дисбаланс, коли   людина споживає більше калорій, ніж витрачає.   Споживання надмірної кількості калорій, малорухливий спосіб життя - це наші звички, які необхідно і можна змінювати на корисні.

    Пропонуємо кілька порад, які допоможуть тримати вагу під контролем:

    Харчуйтеся збалансовано, дотримуйтесь правил тарілки здорового харчування.  https://kh.cdc.gov.ua/news/tarilka-zdorovogo-harchuvannya/.  Контролюйте кількість спожитої їжі та її калорійність. Вживайте більше сирих овочів та несолодких фруктів. Натомість - мінімум солодощів та солодких напоїв. Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор та жири. Забезпечте достатній питний режим. Більше  рухаєтесь, особливо, якщо у вас "сидячий" спосіб життя. Робіть ранкові руханки. Більше ходіть пішки. Підвищіть активні навантаження.

     

    Більш детально про небезпеку, чинники, попередження  надмірної ваги  та поради для батьків щодо профілактики ожиріння у дітей можна ознайомитись за посиланнями: https://kh.cdc.gov.ua/news/ozhyrinnya-chomu-tse-nebezpechno/,  

    https://kh.cdc.gov.ua/news/dytyache-ozhyrinnya-ne-mozhna-ignoruvaty/ 

    Не відкладайте піклування про своє здоров'я на завтра! Почніть діяти вже сьогодні, щоб уникнути серйозних проблем у майбутньому.

    Регулярно контролюйте свою вагу. Це допоможе вчасно помітити негативну тенденцію та внести корективи у спосіб життя.

    https://phc.org.ua/news/oberi-intensivnist-svoei-fizichnoi-aktivnosti

    Спіть щонайменше 7-8 годин, адже здоровий сон - найкращий спосіб запобігання різним захворюванням і надмірній вазі зокрема.

     

     

    Дитяче ожиріння не можна ігнорувати

     

    Дитяче ожиріння є одним із найбільших викликів для громадського здоров’я у XXI столітті. Проведені дослідження поширеності надлишкової ваги серед дітей в Україні невтішні - кожна четверта дитина має надмірну вагу, з них 9 % - ожиріння.

    В чому ж небезпека? Сучасні діти мало рухаються, вживають висококалорійну їжу, забагато солодкого і як наслідок - калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. Надмірна вага може призвести до виникнення психічних (низька самооцінка) та соціальних (булінг) проблем, а також до розвитку діабету, гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи  та опорно-рухового апарату.

    Попередження виникнення надмірної ваги у дітей залежить насамперед від батьків:

    Будьте прикладом. Саме батьки з раннього дитинства формують харчову поведінку та необхідність достатнього рухового режиму своєї дитини.

    Впроваджуйте вдома здорове харчування, нехай в подальшому цей принцип стане постійною практикою.

    Привчайте дітей до повноцінного сніданку та не вживайте їжу в пізній час доби (особливо перед сном). За столом намагайтеся їсти повільно, не переїдайте. Обмежте споживання солі.

    Привчайте дітей до корисних перекусів (свіжі фрукти, овочі, сухофрукти, цільнозернові продукти) замість шкідливих (солодощі, фастфуд, солодкі напої тощо).

    Заохочуйте дітей до фізичної активності тривалістю не менше 60 хв. на добу. Залучайте до занять в спортивних секціях чи інших групах з інтенсивним фізичним навантаженням. Рухайтесь разом з дітьми.

     

    Пам’ятайте, що лише достатня фізична активність та збалансованість енерговитрат організму з надходженням калорій можуть мінімізувати ризик виникнення у вашої дитини надлишкової ваги. Здоров’я вашої дитини у ваших руках

    Обмежте та контролюйте час, проведений дітьми з гаджетами. Слідкуйте за режимом сну дитини, адже нестача сну підвищує ризик надмірної ваги.

     

     

    Фаст-фуд чи здорова їжа?

     

    Сьогодні фаст-фуд їжа мільйонів, така смачна і така небезпечна.

    Про причини, наслідки вживання «швидкої їжі» та яка ж їй альтернатива, можна ознайомитись, переглянувши відео (джерело: Інститут просвіти).

     

    "C:UsersAdminDownloadsФаст-фуд чи здорова їжа повне відео.mp4"

     

     

     

    Березень — місяць подолання туберкульозу

    Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:

    брати відповідальність — оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії; інвестувати — забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ; реалізувати — масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.

     

    Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.

    Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.

    Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів за посиланням

    Разом до подолання туберкульозу

    Упродовж Місяця подолання туберкульозу Центр громадського здоров’я ділитиметься докладною інформацією про туберкульоз: як проходить лікування, хто в групі ризику, що робити для профілактики та ін. Адже поінформованість — перший крок до подолання ТБ. 

    Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!

    Джерело: Центр громадського здоров'я МОЗ України

     

    Як лікують туберкульоз в Україні 

    Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців. 

    Подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.

    Важливі досягнення у протидії ТБ у 2024 році

    В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо. 

    Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.

    До того ж протитуберкульозна служба об'єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки

    У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.

    Що треба знати про туберкульоз 

    Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.

    Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.

    Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту. 

    Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу. 

    Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання

    Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми: 

    кашель довше ніж 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, безпричинна втрата ваги; постійна слабкість; підвищена пітливість, особливо вночі.

     

     

                           ОБИРАЙТЕ ЇЖУ З МЕНШИМ ВМІСТОМ СОЛІ

     

    Збалансоване харчування – один з основних чинників, що впливає на загальний стан здоров’я людини та профілактику неінфекційних захворювань. Важко уявити приготування  їжі вдома чи харчових продуктів на підприємствах без додавання солі. Проте надмірне споживання солі призводить до артеріальної гіпертензії та інших хронічних захворювань.

    Рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я норма солі для дорослої людини складає не більше 5 грамів на добу. Це одна чайна ложка (без «гірки»).

    Слід пам’ятати, що значна кількість солі надходить до організму через оброблені харчові продукти промислового виготовлення: хлібобулочні, технологічно оброблені м’ясні та рибні вироби, м’ясні, рибні та овочеві консерви, солоний сир, соуси, кетчупи, продукти швидкого приготування тощо. Така сіль теж повинна враховуватись при організації здорового харчування.

                 Як правильно обирати та готувати їжу з меншим вмістом солі

    Обмежте споживання оброблених продуктів з високим вмістом солі. При купівлі харчових продуктів уважно дивіться на етикетку. Обирайте продукти зі зниженим вмістом солі. У разі відсутності інформації про кількість солі, пам’ятайте просте правило – чим ближче до початку списку інгредієнтів розташована сіль, тим більший її вміст. Перейдіть на хліб з найнижчим вмістом солі, в ідеалі – не більше 0,9 г на 100 г продукту. Замініть у своєму раціоні готові ковбасні вироби, копчену та солону рибу на власноруч приготовлені страви з низьким вмістом солі. Кефір, кисломолочні м’які сири, йогурти без додавання цукру, солі та ароматизаторів – є корисною альтернативою солоним сирам.

     

    Змінити харчові звички нескладно, Ваше здоров’я та самопочуття віддячать Вам за це!

    Джерело: Центр громадського здоров҆я МОЗ України

     

     

    • Споживайте щонайменше солоних закусок і продуктів швидкого приготування.
    • Готуйте спеції та приправи власноруч з додаванням зелені, трав, часнику, імбиру, цитрусових тощо.
    • Приберіть сільничку зі столу. Це допоможе уникнути досолювання їжі в тарілці.
    • Зменшуйте кількість доданої солі під час приготування страв. Робіть це поступово, щоб смакові рецептори змогли адаптуватись до менш солоного смаку.
    •  

      Знезараження питної води у надзвичайних умовах

      Використання води для пиття є однією з найважливіших потреб людини. Під час воєнного стану якість питної води набуває неабиякого значення. Внаслідок російської агресії на території Харківської області мають місце пошкодження систем централізованого водопостачання та джерел нецентралізованого постачання води (шахтних  колодязів, свердловин, каптажів тощо). Вибухи та спровоковані ними пожежі, викиди та витоки небезпечних речовин призводять до забруднення довкілля, зокрема водних ресурсів. У таких умовах населення змушене використовувати  потенційно небезпечну воду з криниць та джерел, коли  ризик захворіти інфекційними захворюваннями, що передаються через воду, максимальний.

      ☝️ Слід пам’ятати, що вода може являтися фактором передачі кишкових інфекцій (холери, дизентерії, черевного тифу, паратифів), туляремії, лептоспірозу, лямбліозу тощо.

      Попередження передачі інфекції через воду – різнопланова повсякденна робота, важливою складовою якої є дезінфекція.

      🦠 Дезінфекція води або її знезараження – це процес очищення від патогенних мікроорганізмів з метою запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань.

      В залежності від способу впливу на мікроорганізми виділяють безреагентні та реагентні методи знезараження  води.

      До безреагентних методів відносять термічну обробку, знезараження ультрафіолетом та ультразвуком.

      Термічна обробка води (кип’ятіння) являється самим доступним та водночас ефективним методом дезінфекції. Воду потрібно кип’ятити не менше 5 хвилин, при цьому загинуть збудники кишкових інфекцій та гепатиту А.

      З реагентних методів знезараження води найбільш поширеним методом є хлорування.

      Це обумовлено порівняно  низькою вартістю засобів на основі хлору та їх виражений антимікробний спектр (діють на бактерії, гриби, віруси).

      💊 Найбільш зручною препаративною формою хлору є таблетки для дезінфекції води. Ефективність знезараження залежить від правильності розрахунку дози реагенту (активного хлору) та кількості води, яка підлягає знезараженню.

      Фахівці нашої установи професійно проводять знезараження води як в надзвичайних умовах, так і в побуті (колодязі, каптажі, джерела тощо).

      ☎️ Детальніше за телефоном: (057) 315 01 43

    •  

       

       

       

      Секрети ефективності вакцин: Як працює наш імунітет

      Як організм захищається від хвороб? Чому одні люди легко переносять інфекції, а інші тяжко хворіють? Відповідь криється в імунітеті.

      Наш організм має складну захисну систему, яка бореться із хвороботворними мікроорганізмами. Вона складається з:

    • вродженого імунітету – першої лінії оборони, що включає шкіру, слизові оболонки та спеціальні клітини, які знищують збудників інфекцій;
    • набутого імунітету – механізму, що формується протягом життя, який запам’ятовує інфекції та миттєво реагує при повторному зараженні.
    • Майже кожен хоча б раз у житті робив щеплення. Але що відбувається всередині нас після цієї процедури? Як імунна система “вчиться” розпізнавати віруси та бактерії?

      Вакцини знайомлять організм із вірусами чи бактеріями у безпечній формі. Це допомагає імунітету навчитися їх розпізнавати та швидко знищувати в разі реальної загрози. З метою «навчання» імунної системи використовуються різні види вакцин:

    • інактивовані вакцини – містять убиті віруси або бактерії (проти кашлюку, гемофільної інфекції, інактивована поліомієлітна вакцина, вакцини проти грипу Джісі фдю та Ваксигрип, вакцина Coronоvac проти COVID-19);
    • живі вакцини – містять ослаблений збудник інфекції, який не викликає хвороби, але тренує імунну систему (проти кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, ротавірусної інфекції, вітряної віспи, оральна поліомієлітна вакцина);
    • анатоксини – містять інактивовані токсини збудників інфекційної хвороби (проти дифтерії, правця)
    • РНК-вакцини – передають клітинам генетичний код для створення вірусного білка, який запускає імунну відповідь (вакцина Comirnaty проти COVID-19);
    • векторні вакцини – використовують нешкідливий вірус як “транспорт” для доставки генетичного матеріалу (проти вірусного гепатиту В, вакцини Astra Zeneca та Janssen проти COVID-19).
    • формується імунна пам’ять – організм миттєво реагує на небезпеку та запобігає тяжкому перебігу хвороби;
    • створюється колективний імунітет – якщо більшість людей вакциновані, вірус не поширюється навіть серед тих, хто не має щеплення;
    • зменшується ризик ускладнень – навіть якщо вірус мутує, вакцинація значно знижує ймовірність важких наслідків.
    • Виключно завдяки вакцинації вдалося подолати деякі смертельно небезпечні хвороби та взяти під контроль інші. Чорна віспа, дифтерія, поліомієліт, кір – колись ці діагнози звучали як вирок, але шляхом масової імунізації мільйони життів були врятовані від цих та інших небезпечних інфекційних хвороб.

      Імунітет – це наша особиста армія, а вакцини — її тренери. Щеплення не лише захищають нас від небезпечних хвороб, а й допомагають піклуватися про тих, хто поруч.

      Кожне щеплення – це вклад у здоров’я не лише окремої людини, а й усього суспільства!

       

      Завдяки вакцинації:

       

       

       

       

       

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  •  

 

 

 

 

 

 

 

Логін: *

Пароль: *