Уплатнівський ЗДО
Близнюківської селищної ради

Інклюзивне навчання в ЗДО

 

Інклюзивна освіта

 

 

https://dnz_47_pvukrnet.dnepredu.com/uploads/editor/2789/98287/sitepage_69/images/unnamed_2.jpg

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами, зокрема дитини з особливостями психофізичного розвитку, в умовах загальноосвітнього закладу . Інклюзивне навчання забезпечує доступ до освіти дітей з особливими потребами у загальноосвітніх школах за рахунок застосування методів навчання, що враховують індивідуальні особливості таких дітей. В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію дітей; забезпечує рівноцінне ставлення до всіх людей, але створює спеціальні умови для дітей з особливими потребами. Отримані поза соціумом знання і вміння не могли допомогти дітям з особливими освітніми потребами цілковито адаптуватися в суспільстві, підготуватися до подолання неминучих життєвих труднощів, а, отже, реалізуватися в повній мірі як рівноправні і повноцінні члени суспільства. В інклюзивних класах діти з особливими потребами включені в освітній процес. Вони осягають основи незалежного життя, засвоюють нові форми поведінки, спілкування, взаємодії, вчаться виявляти активність, ініціативу, свідомо робити вибір, досягати згоди у розв’язанні проблем, приймати самостійні рішення.

Філософія інклюзії базується на вірі в те, що кожна людина з вадою має отримати освіту і житлові умови, які б якомога ближче відповідали нормальним. Вона передбачає істотні зміни в культурі, політиці та практичній діяльності шкіл. Одним із аспектів інклюзивної освіти є забезпечення ефективності навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в загальноосвітньому закладі. Увага зосереджується на соціалізації дітей цієї категорії та якості навчання. Діти з особливими потребами стають частиною нашого життя, вони включаються в загальноосвітні школи, оточення, спільноти. До них ставляться як до рівних і як таких, що заслуговують на повагу і сприйняття їх такими, як вони є. Це те право, яким всі ми користуємось як члени суспільства.

Інклюзія базується на концепції «нормалізації», в основі якої – ідея, що життя і побут людей з обмеженими можливостями мають бути якомога більше наближені до умов і стилю життя усієї громади. Принципи «нормалізації» закріплені низкою сучасних міжнародних правових актів: Декларація ООН про права розумово відсталих (1971), Декларація про права інвалідів (1975), Конвенція про права дитини (1989) та ін. Зокрема, Декларація ООН про права розумово відсталих є першим нормативно–правовим документом щодо визнання осіб з порушеннями психофізичного розвитку суспільно повноцінною в соціальному сенсі меншиною, яка потребує соціального та правового захисту.

 

Створення інклюзивних груп у ЗДО

Уряд затвердив Порядок організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти. Документом визначаються організаційні засади діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування та форми власності.

Інклюзивні групи для виховання й навчання дітей з особливими освітніми потребами створює засновник (засновники) закладу дошкільної освіти: в обов’язковому порядку на підставі письмового звернення батьків або законних представників особи з особливими освітніми потребами. Інклюзивні групи формують, як правило, станом на 1 вересня поточного року. Якщо батьки звертаються в інший термін, рішення про відкриття таких груп приймає засновник ЗДО.

Документи для зарахування до інклюзивної групи

 Зараховує дітей до інклюзивних груп директор ЗДО на підставі:

заяви батьків (осіб, які їх замінюють)

копії свідоцтва про народження дитини

медичної довідки лікаря-педіатра або сімейного лікаря закладу охорони здоров’я, в якому спостерігається дитина, із зазначенням того, що вона здорова і може відвідувати ЗДО

«Карти профілактичних щеплень» (форма № 063/о).

Додатково необхідно надати висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.

Комплектування інклюзивної групи

Інклюзивні групи комплектують: з розрахунку не більш як троє дітей з ООП за віковими ознаками: одновіковими різновіковими з огляду на особливі освітні потреби дітей.

Освітній процес в інклюзивній групі ЗДО

Освітній процес в інклюзивних групах дітей з ООП провадять відповідно до Базового компонента дошкільної освіти за окремими програмами, затвердженими МОН, та методиками з огляду на індивідуальні особливості навчально-пізнавальної діяльності дітей ураховуючи рекомендації ІРЦ.

Команда психолого-педагогічного супроводу дитини

 Оптимальні умови освітнього процесу в інклюзивних групах забезпечує команда психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП. Така команда діє відповідно до локального Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами. Таке положення ЗДО розроблює на підставі Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти, затв. наказом МОН України від 08.06.2018 № 609.

Асистент вихователя забезпечує особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу. Його посаду вводить з розрахунку 1 шт. од. на кожну інклюзивну групу. Ключове завдання асистента вихователя — співпраця з вихователем інклюзивної групи для: надання допомоги під час здійснення освітнього процесу адаптації навчальних матеріалів з урахуванням особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з ООП забезпечення індивідуального супроводу дітей з ООП.

Асистент дитини ЗДО забезпечує доступ до освітнього процесу асистента дитини з ООП на підставі: рекомендацій ІРЦ письмової заяви батьків (осіб, які їх замінюють). Асистент дитини проходить медичний огляд відповідно до вимог законодавства.

 

 

Організація освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у період воєнного стану

    В умовах воєнного стану значна кількість дітей з ООП була тимчасово переміщена до інших регіонів України. Наразі в жодному куточку України внаслідок збройної агресії РФ діти з ООП не почуваються в безпеці через відсутність належних умов для здобуття освіти. Також, збільшилося навантаження на батьків і заклади, які частково виконують функцію прихистку для внутрішньо переміщених осіб. З метою забезпечення права осіб з ООП на здобуття освіти в умовах воєнного стану Кабінетом Міністрів України було внесено низку змін до нормативно-правових актів, які регулюють організацію освітнього процесу для таких дітей. Листом МОН від 15.06.2022 № 1/6435-22 «Щодо забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами» надано роз’яснення про зазначені вище зміни, з урахуванням яких має здійснюватися організація освіти дітей з ООП у новому навчальному році. Крім того, про нові умови організації освітнього процесу для дітей з ООП, які навчаються в інклюзивних групах, у період воєнного стану викладено у Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період. Однак, зважаючи на значну кількість звернень, що надходять до Міністерства освіти і науки України, необхідно акцентувати увагу на окремих моментах. Зокрема, відповідно до пункту 2 Порядку організації діяльності інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530 (далі – Порядок), на підставі заяви одного з батьків (інших законних представників) дитини з ООП та висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, наданого інклюзивноресурсним центром (далі – ІРЦ), керівник ЗДО утворює інклюзивну групу та організовує інклюзивне навчання з урахуванням рівня підтримки, рекомендованого ІРЦ. Рівні надання підтримки в освітньому процесі дітям з ООП в ЗДО, критерії їх визначення та умови їх забезпечення встановлюються відповідно до додатка 2 до Порядку.

Рівні підтримки залежать від потреби дитини, а не від її порушення/ розладу/діагнозу. Звертаємо увагу, що визначення рівня підтримки фахівцями ІРЦ, зазначеного у висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, здійснюється для всіх осіб, які проходять таку оцінку. 10 Водночас надання підтримки відповідно до визначеного рівня відбувається тільки тоді, коли особа з ООП здобуває освіту в інклюзивній групі закладу дошкільної освіти. Особливо вразливими до страшних подій, що відбуваються в Україні внаслідок збройної агресії РФ, є діти з порушеннями інтелектуального розвитку. Слід пам’ятати, що такі діти мають обмежені можливості пізнавальної діяльності, тому не можуть швидко та правильно реагувати та обробляти інформацію з навколишнього середовища. Через це важливо надавати таким дітям необхідну підтримку та допомогу, враховуючи максимально їхні інтелектуальні можливості, щоб мінімізувати у них наслідки психологічної травми. На сайті Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України розміщено пам’ятки рекомендаційного характеру для підтримки та екстреної допомоги дітям з ООП, які містять певний алгоритм дій при стресі чи інших нервово-психічних розладах у дітей.

 

                                              https://dnz_47_pvukrnet.dnepredu.com/uploads/editor/2789/98287/sitepage_69/images/nush1_1.jpg

 

 

Уплатнівський  заклад дошкільної освіти (ясла – садок)

Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

Інформація щодо осіб з особливими освітніми потребами

п/п

ПІП дитини

Клас/група

Форма навчання

Ассистент вчителя/ассистент вихователя

Асистент учня/асистент дитини

1

Даценко Євгеній Володимирович

різновікова

інклюзивна

Кожевникова Людмила Володимирівна

Мати дитини

Даценко Юлія Валеріївна

2

Даценко Дмитро Володимирович

різновікова

інклюзивна

Кожевникова Людмила Володимирівна

Мати дитини

Даценко Юлія Валеріївна

3

Даценко Дарина Володимирівна

різновікова

інклюзивна

Кожевникова Людмила Володимирівна

Мати дитини

Даценко Юлія Валеріївна

4

Селевчук Олександр Ілліч

різновікова

інклюзивна

Кожевникова Людмила Володимирівна

 

-

 

.

 

 

 

 

 

 

Інформація щодо асистентів вихователя

 

п/п

Прізвище

Ім'я

По батькові

Спеціальність

Кваліфікація

Серія, номер та дата видачі диплома про вищу освіту

Найменування закладу вищої освіти, що видав диплом

Місце роботи та контакти

Найменуван-ня адмініст-ративно-те-риторіаль-ної одиниці

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Кожевникова

Людмила

Володимирівна

Монтаж і технічне обслуговування внутрішніх санітарно технічних систем вентиляції

Майстер виробничого навчання

ЗЛ

№ 014411

Перший Харківський індустріально – педагогічний технікум

Уплатнівський заклад дошкільної освіти (ясла – садок) Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

С. Уплатне

 

 

 

Інформація щодо фахівців, що надають психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги дітям з ООП

п/п

Прізвище

Ім'я

По батькові

Спеціальність

Кваліфікація

Серія, номер та дата видачі диплома про вищу освіту

Найменування закладу вищої освіти, що видав диплом

Місце роботи та контакти

Найменування адмініст-ративно-те-риторіаль-ної одиниці

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Савіна

Олена

Василівна

Спеціальна освіта (логопедія)

Вчитель –логопед, вчитель – дефектолог закладу освіти

М23

№032559

Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет»

01.07.2023р.

КЗ « Криштопівський  ліцей»

С Миколаївка - 2

v

Розвиваємо емоційний інтелект кожен день

Як діти розвивають навички соціального й емоційного інтелекту? Відповідь проста: практика, практика і ще раз практика. Батьки повинні знову й знову пояснювати дітям ті чи інші ситуації, показувати позитивний приклад. І це може здаватися нескінченним. Проте є способи швидше розвинути емоційний інтелект у дітей, використовуючи для цього щоденні труднощі, які виникають у кожній родині. Наступного разу, коли у взаєминах між вашими дітьми з’являться проблеми, подумайте, який урок можна із цього винести.

1. Розмовляйте про почуття

Коли батьки щодня говорять з дітьми про почуття й потреби один одного, діти стають більш чутливими й відкритими, схильними розуміти точку зору один одного. Ця закономірність справедлива й відносно маленьких дітей: коли мама розповідає дитині про ймовірні почуття інших дітей, у малюка розвивається співчуття, він менше відчуває ревнощі.

2. Ставте запитання про почуття, потреби й вибір

«Як ти почуваєшся?»;

«Чого ти хочеш?»;

«Що ти зробив?»;

«До чого це привело?»;

«Чи ти домігся того, що хотів?»;

«Чи твій брат отримав бажане?»;

«Як ти думаєш, що він відчував?»;

«Як гадаєш, чи наступного разу варто чинити так само або слід зробити по-іншому?»;

«Як можна вчинити наступного разу?»;

«До чого це може привести?».

Вислухайте відповідь дитини, кивніть і повторіть за нею, щоб показати, що ви її правильно зрозуміли. Залишайтеся доброзичливими й неупередженими. Використовуйте почуття гумору. Якщо дитина каже: «Наступного разу я його вдарю», запитайте її: «Що може статися після цього?». Намагайтеся не вдаватися в моралізаторство, не засуджуйте дитину. У процесі рефлексії власних почуттів діти розвивають чесність і правильність суджень. Часто позитивні судження розвиваються з поганого досвіду.

3. Пояснюйте й показуйте приклад

Коли діти б'ються за те, щоб їм дісталася іграшка або інша річ, скажіть одному з них: «Сашко, скажи Катрусі: «Коли ти закінчиш гратися цією іграшкою, дай мені її, будь ласка». Після цього зверніться до іншої дитини: «Катю, скажи Сашкові: «Так, звичайно». Ви можете з подивом помітити, що діти будуть повторювати ваші фрази слово в слово. Ваші підказки допоможуть дітям вирішувати проблеми.

4. Шукайте рішення, сприятливі для всіх

У кожній родині щодня є можливості з'ясувати різницю в потребах і знайти рішення, яке задовольнить усіх. Наприклад, ви можете почати з такої фрази: «Ти хочеш піти в парк атракціонів, а твій брат – гратися у дворі. Що ми можемо зробити, аби всі залишилися задоволеними?»

5. Показуйте приклад «Я-повідомлень»

Це означає, що вам потрібно говорити про свої почуття замість того, щоб засуджувати когось. Наприклад, коли ви бачите, як ваша донька кричить на свого брата: «Сам дурень!», навчіть її говорити: «Мені не подобається, коли ти обзиваєш мене образливими словами».

«Я-повідомлення» полягають у тому, щоб описати, що ви відчуваєте, чого ви потребуєте, як ви бачите ситуацію. Можна попросити дитину зробити те, що ви хочете, щоб виправити ситуацію. Попросіть її доброзичливо, але чітко: «Я відчуваю занепокоєння, тому що прагну прийти в гості вчасно, а ти не хочеш одягатися. Будь ласка, узувайся швидше».

6. Показуйте приклад соціальної поведінки

Те, як батьки ставляться один до одного, стає прикладом для дітей. Використовуйте це на благо своєї сім'ї: показуйте приклад поведінки, яку ви хочете бачити у своїх дітей. Наприклад, ви можете сказати своєму чоловікові: «Залишився всього один банан, давай розділимо його». Покажіть приклад, як правильно встановлювати обмеження, наприклад: «Вибач, я взяла ноутбук. Як тільки закінчу працювати, ти зможеш узяти його». Говоріть це з посмішкою, обійміть чоловіка.

 

ПОГОДЖЕНО                                                   ЗАТВЕРДЖЕНО

педагогічною радою ЗДО                 директор Уплатнівського  ЗДО (ясла -       протокол № 01                                   садок) Близнюківської селищної ради

30 серпня 2024  року                         Лозівського району Харківської області

                                                          _______ Олена СЄРКІНА

 

Річний план роботи асистента вихователя

на 2024-2025 н.р.

 

 

з/п

Зміст роботи

 

Термін

проведення

Примітки

I.Організаційно-педагогічна робота

1

Обстежити дітей у групі:стан загальної та дрібної моторики,уміння й навички дітей,фонематичні процеси,словник, логічне мислення,зв’язне мовлення, рівень, сформованості у узагальненої функції мовлення, психічних процесів, часових орієнтирів

Вересень

 

2

Вивчити медичну документацію та висновки ІРЦ,діагнози психоневролога й інших лікарів-фахівців.

Заповнити індивідуальні картки розвитку дітей.

Скласти розклад занять.

Скласти індивідуальну програму розвитку дитини,плани корекційно-розвиткової роботи з дітьми.

Заповнювати щоденники спостережень.

Вересень

 

 

Протягом року

 

3

Забеспечити охоплення дітей з інвалідністю дошкільного віку різними формами навчання відповідно до стану здоров’я, їхніх можливостей і здібностей

Вересень

 

4

Оформити документацію для направлення дітей на медико-психолого-педагогічну консультацію

Квітень-

травень

 

II.Робота з медичними установами

 

 

Направляти дітей на консультативні обстеження до лікарів –фахівців:

  • під час надання корекційної допомоги;
  • під час повторного обстеження

Грудень

(за потреби)

 

III.Освітня робота

 

1

Систематично проводити індивідуальні та підгрупові заняття з огляду на план корекційно- розвивальної програми  роботи

 

Протягом навчального

року

 

2

Поповнювати куточок розвивальними іграми,дидактичними матеріалами для проведення занять в ігровій формі

 

Протягом навчального

року

 

3

Систематично відвідувати заняття вихователів для аналізу проведеної корекційної роботи

 

Протягом навчального

року

 

4

Разом із вихователем групи здійснювати соціально-педагогічний супровід  дітей з особливими освітніми потребами, зокрема:

проводити освітні,виховні,соціально-адаптаційні заходи з використанням різних форм роботи та запровадженням ефективних форм їх проведення;

допомагати дітям з особливими освітніми потребами виконувати освітні завдання;

залучати дітей з особливими освітніми потребами до різних видів освітньої діяльності на заняттях

 

Протягом навчального

року

 

5

Використовувати різноманітний дидактичний матеріал на заняттях

Протягом навчального

року

 

6

Проводити роботу за такими напрямками:

  • розвивати зв’язне мовлення;
  • розвивати часові та просторові орієнтири;
  • розширювати трудову та ігрову діяльність

Протягом навчального

року

 

7

Формувати словник дітей:

  • активізувати та збагачувати ,уточнювати відповідно до лексичних тем,передбачених програмою;
  • збагачувати      словник дітей синонімами, антонімами , омонімами;
  • розширювати запас прикметників і прислівників, що характеризують зовнішність,риси, поведінку людини,

 властивості предметів;

  • розвивати інтерес дітей до знайомих і малознайомих слів

Протягом навчального

року

 

8

Наприкінці навчального року підбити підсумок корекційно-розвивальної  роботи , підготувати звітну документацію

Травень

 

 IV.Робота з вихователями, учителем – дефектологом, реабілітологом

1

Постійно проводити консультації для вихователів із метою ознайомлення з динамікою корекційно-розвиткової  роботи, індивідуальними особливостями розумового розвитку дітей

Протягом навчального

року

 

 

2

 

Організувати предметно-корекційне середовище й обладнання інклюзивної групи

Протягом навчального

року

 

 

 

3

Проводити спільно в вихователями групові батьківські збори

Вересень,

квітень

 

 

4

Співпрацювати з вихователем у проведенні музичних занять, підготовці до святкових ранків

 

Протягом навчального

року

 

 

5

Співпрацювати з практичним  учителем – дефектологом, реабілітологом для встановлення наступності в корекційній  роботі з дітьми  з особливими освітніми потребами

Протягом навчального

року

 

 

6

Провести консультації для вихователів:

  • «Дитина з особливими освітніми потребами»;
  • «Різні діти-різні підходи»;
  • «Здоров׳я дитини-багатство країни»

 

Грудень

Лютий

Березень

 

 

 

V.Робота з батьками

 

1

Провести консультації для батьків:

  • «Інклюзивна освіта: навчаємо та виховуємо разом»;
  • «Різні діти-різні підходи»;
  • «Як допомогти  дитині з аутизмом»;
  • «Поради батькам щодо роботи з дітьми із затримкою психічного розвитку»

 

 

Вересень

Жовтень

Листопад

 

Грудень

 

2

Заохочувати батьків до щоденного закріплення  завдань,які надають учитель- дефектолог, реабілітолог вихователь, асистент вихователя

Протягом навчального року

 

3

Систематично  доводити  до відома  батьків   про результати  корекційного впливу  на розвиток дитини

Протягом навчального

року

 

4

Ознайомити батьків з результатом динаміки розвитку дітей з ООП

Травень

 

5

Підбити підсумки корекційно-розвиткової роботи за навчальний рік

Травень

 

6

Проводити роз’яснювальну роботу з батьками щодо способів реалізації права дітей з особливими  освітніми потребами на освіту через інклюзивне навчання

Постійно

 

VI.Підвищення професійного рівня

1

Постійно підвищувати  власний фаховий рівень через ознайомлення з новинками методичної літератури;досвідом роботи своїх колег;своєчасно вивчати нормативно-правові документи

Протягом навчального

року

 

2

Ознайомлюватись і використовувати інноваційні  технології та програми для дітей з особливими освітніми потребами (ЗПР,ЗНМ,аутистичного спектра)

Протягом навчального

року

 

 

3

 

Брати активну участь у роботі педагогічних рад, консультації і семінарів-практикумів закладу дошкільної освіти

Протягом навчального

року

 

4

Опрацювати новинки методичної та спеціальної літератури, статті фахових журналів: «Вчитель-дефектолог», «Дошкільне виховання»

Протягом навчального

року

 

             

 

 

ПОГОДЖЕНО                                                   ЗАТВЕРДЖЕНО

педагогічною радою ЗДО                 директор Уплатнівського  ЗДО (ясла -       протокол № 01                                   садок) Близнюківської селищної ради

30 серпня 2024  року                         Лозівського району Харківської області

                                                          _______ Олена СЄРКІНА

 

 

 

ПЛАН

З ПІДВИЩЕННЯ ПРОФЕСІЙНОГО РІВНЯ

на 2024/2025 н.р. асистента вихователя

Уплатнівського закладу дошкільної освіти (ясла – садок)

Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

Кожевникової Людмили Володимирівни.

.

Пріоритетний напрямок самоосвіти:

«Розвиток дітей з особливими освітніми потребами»

 

№п/п

Тема для опрацювання

Термін опрацювання

Відмітка про виконання

1.

Методики навчання особливих дітей

Вересень

 

2.

Особливості розвитку сенсорики у дошкільників з розумовою відсталістю (опрацювання статті)

Жовтень

 

3.

Зміст і завдання сенсорного виховання дітей з ітелектуальною відсталістю

Листопад

 

4.

Терапія сенсорної інтеграції для дітей з ООП

Грудень

 

5.

Індивідуальний розвиток дитини з ООП в моделі інклюзивного навчання дитини у ЗДО

Січень

 

6.

Піраміда навчання дітей з ООП – основа моделювання індивідуального розвитку дитини. Перший рівень піраміди – сенсорні системи (опрацювання наукової статті)

Лютий

 

7.

Сенсорне виховання дітей з порушенням слуху (опрацювання статті)

Березень

 

8.

Опрацювати досвід роботи – проект створення сенсорної кімнати «RAINBOWGAME» для дітей з ООП

Квітень

 

9.

Корекційні ігри та програми

спрямовані на сенсорно-моторний

розвиток дітей з ООП

Травень

 

 

 

                          ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                      Директор Уплатнівського закладу

                                                   дошкільної освіти (ясла – садок)

                                                                                                                        Близнюківської селищної ради

                                                                                                                       Лозівського району

                                                                                                                       Харківської області

                                                                                                                       _________ Олена СЄРКІНА

                                              

 

 

 

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ

 

1.Період виконання  з 02.09.2024  по 30.05.2025

 

2. Загальні відомості про дитину:

прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності): Даценко Євгеній Володимирович

 

дата народження 23.05.2018

 

повне найменування закладу дошкільної освіти, в якому здобуває

освіту: Уплатнівський заклад дошкільної освіти (ясла – садок) Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

 

дата зарахування до закладу: 01.09.2022

 

група: різновікова

прізвище, власне ім’я, по батькові батьків (за наявності) (інших законних

представників): Мати Даценко Юлія Валеріївна

 

контактні номери телефонів батьків (інших законних представників):

 Мати : 0687972634

 

3. Індивідуальні особливості розвитку дитини:

Наявний рівень знань, вмінь і навичок дитини (компетенції)

Опис освітніх труднощів дитини

Потреби

 

Вміє:

  • самостійно приймати їжу,
  • користуватися столовими приборами (виделкою, ложкою), під час споживання нерідкої їжі,
  • пити самостійно з чашки,
  • прибирати  після себе посуд (віднести тарілку чи чашку) за вказівкою,та ставити їх на місце,
  • користуватися серветкою, за нагадування дорослого,

 

  • працювати за зразком;

 

 

Недосконало володіє:

  • навичками самообслуговування
  • рахувати предмети в межах 5

 

 

Знає:

  • членів своєї сім’ї, працівників садка, старосту, сусідів та впізнає знайомих, емоційно на них реагує.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складає предметне зображення за зразком чи з    підказками.

інтелектуальні труднощі:

  • має труднощі в концентрації уваги. Дитина часто відволікається, довго розглядає картинки.
  • мислення не стійке .
  • пам'ять та уява не відповідають віковій нормі.
  • сприймання та увага мимовільні та не стійкі, швидко відволікається на будь які  сторонні звуки чи зміни.

 

функціональні (сенсорні, моторні, мовленнєві) труднощі:

  • мовлення та комунікація – відсутні, використовує невербальні форми комунікації.
  •  розрізняє  сенсорні еталони основних кольорів, розміру та геометричних форм ,(трикутник, квадрат,круг)
  • слабо орієнтується у назвах кольорів(впізнає та показує з нагадування дорослого),
  • слабо розвинене орієнтування у просторі,
  • зв’язне мовлення відсутнє.
  • Будова артикуляційного апарату має відхилення від норми, зуби великі рідкі, частково деформовані. Губи товсті. Рухи язика та губ обмежені. Неточні. Спостерігається постійна салівація. Мовленнєва, дрібна та загальна  моторика розвинені не достатньо.
  • Збільшився словниковий запас,
  • У спілкуванні користується окремими звуками та жестами, мовлення не розвинене, видає звуки А, О, склади або крики. Мовленнєва активність частково відсутня.
  • недостатньо розуміє звернене мовлення,
  • з однолітками  спілкується жестами.

 

фізичні труднощі:

  • слаборозвинені захисні

реакції рук, функції  великої та дрібної  моторики, реакції  рівноваги та координація.

  • навички самообслуговування

не сформовані.

  • дитина не дає відповіді на питання про статеву приналежність, будову тіла, елементарні функціональні можливості основних органів,
  • не орієнтується у призначенні органів чуття.

 

навчальні труднощі:

  • погано розвинена дрібна моторика
  •  рахує та  вміє співвідносити кількість предметів з кількістю пальців в межах 3.
  • не розуміє пори року.

Працювати над розвитком:

  • концентрації та стійкості уваги;
  • емоційно-вольової сфери та процесів узагальнення і абстрагування;
  • рухливості артикуляційного апарату;
  • навичок розуміння зверненого мовлення;
  • правильною вимови звуків рідної мови;
  • збагачення активного та пасивного словника.
  • функцій великої та дрібної моторики;
  • знань і вмінь відповідно віку;
  • ігрової діяльності дитини в парі та сюжетно-відображувальної грі;

 

Формувати:

  • культурно-гігієнічних навички (чищення зубів, умивання, купання, одягання тощо);
  • понять про основні емоції;
  • поняття про добрі і погані вчинки;
  • навички диференціювання просторових відносин власного тіла.

 

Вчити:

  • розуміти будову тіла людини та призначення  органів чуття ;
  • працювати в парі та в колективі;
  • використовувати засоби альтернативної комунікації за потреби;
  • розуміти і знати відтінки кольорів, форми предметів.
  • міміку і жести замінювати словами

4. Рекомендації щодо організації освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами (зазначити необхідне):

4.1. Рекомендований рівень підтримки:

 перший рівень підтримки;

 другий рівень підтримки;

 третій рівень підтримки;

 четвертий рівень підтримки;

 п’ятий рівень підтримки.

4.2. Адаптація та модифікація освітнього середовища:

 

Назва адаптації/модифікації

Так/ні

примітка

Пристосування середовища:

 

 

доступність

Так

 

освітлення

Так

 

рівень шуму

так

 

приміщення для усамітнення (ресурсна кімната, медіа тека, тощо)

так

 

Психолого – педагогічна адаптація:

 

 

використання візуального розкладу

   так

 

збільшення часу на виконання завдань

так

 

збільшення обсягу допомоги (навідне запитання, демонстрація зразка, нагадування)

так

 

руховий режим

так

 

використання заохочень

так

 

використання засобів концентрації уваги

так

 

Адаптація навчального матеріалу:

 

 

картки – підказки, картки - інструкції

так

 

засоби альтернативної комунікації

так

 

Модифікація:

 

 

скорочення змісту матеріалу

так

 

зниження вимог до виконання задань

так

 

інше

 

 

 

4.3. Наявність індивідуального навчального плану1:

 так;

 ні.

Індивідуальний навчальний план складається для дітей, які цього потребують, строком на один навчальний рік з подальшим його продовженням протягом року за освітніми напрямами: “Особистість дитини”, “Дитина в соціумі”, “Мовлення дитини”, “Дитина у світі мистецтва”, “Дитина у природному довкіллі”, “Гра дитини” “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”.

 

Освітній напрям «Особистість дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

 

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння,

 які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 Розвиток рівноваги та  координації

Женя буде:

 

1.1 Уважно слухати вказівки дорослого.

1.2 Ходити тримаючи рівновагу з переступанням через предмети.

1.3.Під час основної стійки почергово піднімати праву та ліву ногу.

1.4 Стояти на носочках 3-5 сек самостійно.

1.5 Ходити по нестійкій поверхні з допомогою дорослого.

1.6.Стрибати на обох ногах  на місці та з просуванням уперед.

1.7.Ходити приставним кроком  в бік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Формування вмінь елементарного самообслуговування

 

 

 

 

2.1 Відвідувати туалет за необхідності, з нагадування дорослого.

2.2.Мити  руки після відвідування туалету з нагадування дорослого.

2.3.Вмиватись після їжі та сну самостійно за вказівкою дорослого

2.4 Знати місце розташування свого рушничку та шафки для одягу. 

2.5. Самостійно знімати та взувати взуття, одягати верхній одяг(шапку).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

Освітній напрям «Дитина в  природному довкіллі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння,

 які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1.Диференцію-

вання 

просторових          

відносин                 

власного тіла          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Женя буде:

 

1.1 Показувати ліву (праву) руку та ногу з  допомогою дорослого.      

1.2 Показувати  ліві частини власного тіла з

допомогою дорослого за

потреби.

1.3 Показувати   праві частини власного тіла з

допомогою дорослого за

потреби.

1.4. Розрізняти основні групи

напрямів  «вперед – назад»,

«вгору – вниз»,

«направо-наліво»

1.5.Визначати величину предметів «великий – малий».

1.6.Вказувати на предмети які знаходяться «близько – далеко».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння,

 які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1.Закріплення знань  про  чотири сенсорні  еталони кольору (червоний, жовтий, зелений, синій)

та засвоєння білого та чорного кольорів

 

 

 

 

 

 

 

Женя буде:

 

1.1Показувати предмети червоного кольору серед 2 запропонованих самостійно

1.2 Вибирати предмети жовтого і червоного кольорів серед 3 запропонованих самостійно
1.3 Сортувати предмети 6 кольорів (червоні, жовті, зелені, синій, білий, чорний) у відповідні корзинки самостійно.

1.5 Самостійно знаходити, предмети визначеного кольору   на прохання дорослого.

1. 6.Викладати ряд предметів по кольорах за зразком.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Розрізнення сенсорних еталонів форми предметів (коло, квадрат, трикутник)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Показувати рукою квадрат, коло, трикутник  на прохання самостійно

2.2 Виокремлювати  коло, квадрат, трикуктник серед 4-5 запропонованих геометричних форм самостійно

2.3 Самостійно показувати предмети, які схожі на коло , квадрат, трикутник.

2.5 Сортувати предмети круглої,  квадратної  та трикутної   форм самостійно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Розвиток дрібної моторики

 

 

 

 

3.1створювати прості споруди з кубиків

3.2 робота з іграшками – втулками, пірамідками.

3.3 робота з об,ємними предметними пазлами.

3.4 робота зі шнурівками та мозаїкою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Розвиток знань    

про власні                

частини тіла

 

 

4.1 Показувати частини тіла

людини на зображенні.

4.2.  Показувати частини

обличчя людини самостійно

.

4.3  показувати свої частини тіла  на прохання дорослого, перед дзеркалом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           

Освітній напрям «Дитина в соціумі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

 

 

 

 

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння,

 які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1.Формування поняття про основні емоції:

радість, злість, здивування, страх, цікавість

 

 

 

 

Женя буде:

 

1.1Показувати емоцію на зображенні, на прохання дорослого.

1.2 Демонструвати мімікою обличчя, декілька названих дорослим емоцій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Формування поняття «добре-погано».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Виражати негативні емоції за допомогою слів та рухів (крутить головою, каже «не подобається» , «не так»).

2.2 Розрізняти погані та добрі вчинки на ілюстраціях.

2.3 Брати участь в ігровій діяльності.

2.4 Обмінюватись та ділитися іграшками в групі з іншими дітьми та вдома з братом без штовхання, вихвачування і т.д.

2.5 Допомагати іншим збирати та складати іграшки після  колективних та самостійних ігор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння,

 які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1. Розвиток артикуляційного апарату

 

 

 

 

 

 

Женя буде:

 

1.1 Виконувати вправи для губ під керівництвом дорослого

1.2 Самостійно виконувати вправи для губ.

1.3 Виконувати вправи для язика під керівництвом дорослого

1.4  Самостійно виконувати вправи для язика.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Розвиток словникового запасу

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Намагатись повторювати за дорослим прості слова з обраної теми

2.2 Намагатись правильно вимовляти прості слова з обраної теми самостійно

2.3 Спільно з дорослим називати та співвідносити слова з обраної  теми з відповідною картинкою

2.4 Відповідати на запитання з обраної теми простим словом. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Гра дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/

уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1. Розвиток ігрової діяльності та активності

 

 

 

 

 

 

 

Женя буде:

 

1.1 Виконувати ігрові дії з іграшкою спільно з  дорослим.

1.2. Виконувати ігрові дії за зразком дорослого (наприклад: споруджувати нескладні будівлі з будівельного матеріалу за зразком вихователя та власним задумом.

1.3. Виконувати ігрові дії самостійно та за проханням дорослого

( «Покоти машинку», «Вклади спати ведмедика»  і .т.д.).

1.4. Почне проявляти інтерес до гри в парі  з іншою дитиною та з підгрупою дітей.

1.5 знати та впізнавати різні види іграшок.

1.6 Усвідомлювати необхідність дотримання правил гри, їх призначення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

 

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

Формувати бажання малювати та ліпити з пластиліну,

робити просту

аплікацію.

Женя буде

1.1 правильно тримати олівець та малювати  на папері різні лінії та прості форми, знати основні кольори, вміти малювати фарбами за допомогою різних прийомів( малювання пальчиком, долонькою та  штампуванням).

1.2  розкачувати пластилін  в долоньках, формувати кульку та ділити її на частини, з’єднувати окремі частини між собою способом притискання.

1.3 викладати елементи аплікації на площині, та приклеювати їх на поверню аркуша паперу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Розвиток художньо-естетичних почуттів

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1. Розрізняти веселу і сумну мелодії за  допомогою дорослого та відповідними рухами руками (палець зігнутої руки в кулак  вверх – «Весела» , палець - вниз «Сумна» )

2.2 Виконувати елементарні рухи під музичний ритм за зразком дорослого

2.3 Виконувати рухи синхронно, одночасно з іншими дітьми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

4.4. Освітній процес здійснюється:

 за розкладом групи;

за розкладом групи та розкладом проведення корекційно-розвиткових занять;

 за адаптованим розкладом з відвідуванням окремих занять (зазначити яких) ________________________________________________________________________________

 за модифікованим розкладом.

5. Потреба у консультації з:

 фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;

 працівниками спеціальних закладів освіти;

 іншими фахівцями: невропатолог.

6. Додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (заняття):

 

Фахівець, який проводить заняття (надає послугу)

Місце проведення

Найменування заняття (послуги)

Розклад занять

 

Вчитель - дефектолог

 

 

 

Ігрова кімната

Соціально – побутове орієнтування.

4 заняття на тиждень.

 

Вчитель - реабілітолог

 

 

Ігрова кімната

 

ЛФК

4 заняття на тиждень.

 

 

7. Послуги асистента дитини:

7.1. Потреба в асистенті дитини (супроводі під час інклюзивного навчання):

так.

7.2. Асистентом дитини є:

 один з

 уповноважена одним з батьків (інших законних представників) особа:

 (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контактні дані);

 соціальний робітник: __________________________________ (зазначити, хто

виступає надавачем соціальної послуги);

мати Даценко Юлія Валеріївна (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контакті дані).

8. Забезпечення допоміжними засобами для організації освітнього процесу:

8.1. Необхідність в допоміжних засобах:

 так

 ні.

8.2. Перелік допоміжних засобів, яких потребує дитина:

- Комп’ютерне обладнання: комп’ютер стаціонарний, принтер кольоровий.

- Ігри для дітей раннього віку, призначення - забезпечення розвитку мислення, уяви, моторики, зміцнення фізичних сил, зняття емоційної напруги, а саме: кубики, м’ячі, піраміди, кільця, втулки, вкладки, розбірні іграшки;

- посібники для розвитку дрібної моторики : іграшки для нанизування, загвинчування, зв’язування, шнурівки.

- друковані таблиці для формування  та розвитку мовлення:

зображення всіх органів  мовлення;

малюнки груп предметів: дерева, гриби, риби, свійські та дикі тварини, птахи, машини, одяг, посуд, меблі, сюжетні малюнки, лото предметне.

  • Спортивне обладнання:

Гімнастичні мати для безпечного  виконання фізичних вправ.

9. Потреба в розумному пристосуванні:

 так, зазначити яка: _________________________________________________________

 ні.

10. Наявність інвалідності:

так, зазначити причину: Вроджена зовнішньо  - внутрішня гідроцефалія. ЗНМР. Вроджена патологія ЦНС. Дисплазія нирок. Пахова грижа. Енурез. Інвалід дитинства.

11. Члени команди психолого-педагогічного супроводу, які складали індивідуальну програму розвитку:

 

Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності)

посада

підпис

Сєркіна Олена Миколаївна

Директор Уплатнівського ЗДО (ясла – садок)

 

Корольова Лариса Сергіївна

вихователь

 

Кожевникова Людмила Володимирівна

0.5 вихователь, 0.5 асистент вихователя

 

Подереча Артем Станіславович

Фахівець (консультант) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Копелюк Тетяна Анатоліївна

Завідувач амбулаторії ЗПСМ села Уплатне

 

Савіна Олена Василівна

Вчитель –дефектолог, реабілітолог ) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

 Даценко Юлія Валеріївна

 

Мати дитини

 

 

12. Погодження індивідуальної програми розвитку з батьками/іншими законними представниками дитини

 

Я, Даценко Юлія Валеріївна,

брала участь у розробленні індивідуальної програми розвитку та згодна з її змістом.

_________________________________________________

(підпис батька (матері)/інших законних представників дитини)

Дата ___________________________

 

 до пункту 4.3. “Індивідуальний навчальний план” (4.2А, 4.2Б ...) розробляються і додаються для кожного освітнього напряму.

2 Позначення для оцінювання: “+” - “виконує”, “±” - “виконує не систематично” або “виконує з допомогою”, “–”

- “не виконує”.”;

 

 

 

                                 ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                 Директор Уплатнівського закладу

                                               дошкільної освіти (ясла – садок)

                                                                            Близнюківської селищної ради

                                                                            Лозівського району

                                                                            Харківської області

                                                                            _________ Олена СЄРКІНА

                                              

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ

 

1.Період виконання  з 02.09.2024  по 30.05.2025

 

2. Загальні відомості про дитину:

прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності): Даценко Дмитро Володимирович

 

дата народження 21.07.2019

 

повне найменування закладу дошкільної освіти, в якому здобуває

освіту: Уплатнівський заклад дошкільної освіти (ясла – садок) Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

 

дата зарахування до закладу: 01.09.2023

 

група: різновікова

прізвище, власне ім’я, по батькові батьків (за наявності) (інших законних

представників): Мати Даценко Юлія Валеріївна

 

контактні номери телефонів батьків (інших законних представників):

 Мати :0687972634

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Індивідуальні особливості розвитку дитини:

Наявний рівень знань, вмінь і навичок дитини (компетенції)

Опис освітніх труднощів дитини

Потреби

 

Вміє:

  • самостійно приймати їжу,

яка не потребує

використання столових приборів

(цукерка, печиво, яблуко).

 

 

 

  Сидить впевнено, видає окремі звуки та крики.

Знає:

  • членів своєї сім’ї, емоційно на них реагує.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

інтелектуальні труднощі:

  • різке недорозвинення уваги, пам’яті, волі. Дитина  байдужа до всього.
  • Дитина вередує. Не здатний до самостійного життя: не володіє найпростішими навичками самообслуговування, не може одягатися чи роздягатися, не може самостійно їсти рідку їжу. Не відчуває занепокоєння від мокрої білизни, потребує постійного догляду та нагляду.
  • Не контактний, звернену мову дорослого  розуміє частково, на своє ім’я  реагує.
  • .

 

функціональні (сенсорні, моторні, мовленнєві) труднощі:

  • мовлення та комунікація – відсутні.
  • Будова артикуляційного апарату має відхилення від норми, зуби  та щелепи деформовані,рухи губ та язика обмежені, об’єм рухів не повний. Спостерігається постійна салівація.  Мовлення не розвинене. Видає звуки або крики. Мовленнєва активність повністю відсутня. 

 

фізичні труднощі:

  • Дитина відстає у розвитку моторики та рухових функціях. Пригнічена м’язова сила, виникає нетримання сечі.
  • навички самообслуговування

       відсутні.

 

навчальні труднощі:

  • слабо  розвинена дрібна моторика, мовленнєва активність повністю відсутня.

 

Працювати над:

  • налагодженням емоційного контакту з дитиною.
  • Дотриманням розпорядку дня;
  • рухливості артикуляційного апарату;
  • навичок розуміння зверненого мовлення;
  • правильною вимови звуків рідної мови;
  • збагаченням активного та пасивного словника.
  • Розвитком функцій великої та дрібної моторики;
  • знань і вмінь відповідно віку;
  • ігрової діяльності дитини.

 

Формувати:

  • культурно-гігієнічних навички (чищення зубів, умивання, купання, одягання тощо);

Вчити:

  • розуміти будову тіла людини та призначення  органів чуття ;
  • міміку і жести замінювати словами

4. Рекомендації щодо організації освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами (зазначити необхідне):

4.1. Рекомендований рівень підтримки:

 перший рівень підтримки;

 другий рівень підтримки;

 третій рівень підтримки;

 четвертий рівень підтримки;

 п’ятий рівень підтримки.

4.2. Адаптація та модифікація освітнього середовища:

 

Назва адаптації/модифікації

Так/ні

примітка

Пристосування середовища:

 

 

доступність

Так

 

освітлення

Так

 

рівень шуму

так

 

приміщення для усамітнення (ресурсна кімната, медіа тека, тощо)

так

 

Психолого – педагогічна адаптація:

 

 

використання візуального розкладу

   так

 

збільшення часу на виконання завдань

так

 

збільшення обсягу допомоги (навідне запитання, демонстрація зразка, нагадування)

так

 

руховий режим

так

 

використання заохочень

так

 

використання засобів концентрації уваги

так

 

Адаптація навчального матеріалу:

 

 

картки – підказки, картки - інструкції

так

 

засоби альтернативної комунікації

так

 

Модифікація:

 

 

скорочення змісту матеріалу

так

 

зниження вимог до виконання задань

так

 

інше

 

 

 

4.3. Наявність індивідуального навчального плану1:

 так;

 ні.

Індивідуальний навчальний план складається для дітей, які цього потребують, строком на один навчальний рік з подальшим його продовженням протягом року за освітніми напрямами: “Особистість дитини”, “Дитина в соціумі”, “Мовлення дитини”, “Дитина у світі мистецтва”, “Дитина у природному довкіллі”, “Гра дитини” “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”.

 

Освітній напрям «Особистість дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 Розвиток рівноваги та  координації

Діма буде:

 

1.1 Уважно слухати спокійну мову дорослого.

1.2 Вчитись спиратися на ноги.

1.3 З допомогою дорослого робити перші кроки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Формування вмінь елементарного самообслуговування

 

 

 

 

2.1 спокійно сприймати допомогу дорослого при:.

- митті  рук після відвідування туалету,

- вмиванні після їжі та сну,

- купанні,

- вдяганні.

2.2 за допомогою дорослого користуватися серветкою.

2.3.самостійно знімати та одягати головний убір.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в  природному довкіллі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1.Дати найпростіші знання про домашніх тварин та природні явища

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Діма буде:

 

1.1 емоційно реагувати на домашніх тварин (собака, кіт, коза)

1.2 впізнавати домашніх тварин та показувати їх.

1.3 проявляти емоції на природні явища (дощ,сніг, вітерець, сонечко)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

 

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

1.дати знання  про  величину та форму предметів

 

 

 

 

 

 

 

Діма буде:

 

1.1 обстежувати предмети за допомогою очей та пальців рук

1.2 самостійно знаходити, предмети визначеної величини   на прохання дорослого.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Розвиток дрібної моторики

 

 

 

 

Діма буде:

3.1 брати в руку невеликі іграшки та складати їх в коробку.

3.2  розбирати на частини  та складати пірамідку.

3.3 брати у руки невеликий м'яч та котити по поверхні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Розвиток знань    

про власні                

частини тіла

 

 

Діма буде:

4.1 Показувати власні частини тіла на прохання дорослого.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                             

Освітній напрям «Дитина в соціумі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1.Формування поняття про основні емоції:

радість, злість, здивування, страх, цікавість

 

 

 

 

Діма буде:

 

1.1 Жестами демонструвати незадоволення (крутити головою, махати руками).

 1.2 Демонструвати мімікою обличчя радість, цікавість.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Формування поняття «добре-погано».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Ділитися іграшками під час гри у парі (з братом чи дорослим).

2.2 Під час гри не кидатись предметами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1. Розвиток артикуляційного апарату

 

 

 

 

 

 

Діма буде:

 

1.1 Виконувати вправи для губ під керівництвом дорослого

 

1.2 Виконувати вправи для язика під керівництвом дорослого

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Розвиток словникового запасу

 

 

 

 

 

 

 

2.1 сприймати звернену мову оточуючих.

2.2 звуконаслідувати тварин (собаку, кота).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

Освітній напрям «Гра дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1. Розвиток ігрової діяльності та активності

 

 

 

 

 

 

 

Діма буде:

 

1.1 Виконувати ігрові з будівельним конструктором.

1.2 Спостерігати за діями дорослого та наслідувати їх (пальчикові ігри та вправи).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

 

 

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

30.05

    1. Розвиток інтересу до літературно – розвивального простору

Діма буде:

    1. відгукуватися на зміни в тональності й тембрі голосу дорослого при промовлянні забавлянок та потішок.
    2. Уважно слухати казки та знаходити героїв на ілюстраціях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Розвиток художньо-естетичних почуттів

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1. Розрізняти веселу і сумну мелодії за  допомогою дорослого та відповідними рухами руками

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

4.4. Освітній процес здійснюється:

 за розкладом групи;

за розкладом групи та розкладом проведення корекційно-розвиткових занять;

 за адаптованим розкладом з відвідуванням окремих занять (зазначити яких) ________________________________________________________________________________

 за модифікованим розкладом.

5. Потреба у консультації з:

 фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;

 працівниками спеціальних закладів освіти;

 іншими фахівцями: невропатолог.

6. Додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (заняття):

 

Фахівець, який проводить заняття (надає послугу)

Місце проведення

Найменування заняття (послуги)

Розклад занять

 

Вчитель - дефектолог

 

 

 

Ігрова кімната

Соціально – побутове орієнтування.

4 заняття на тиждень.

 

Вчитель - реабілітолог

 

 

Ігрова кімната

 

ЛФК

4 заняття на тиждень.

 

 

7. Послуги асистента дитини:

7.1. Потреба в асистенті дитини (супроводі під час інклюзивного навчання):

так.

7.2. Асистентом дитини є:

 один з

 уповноважена одним з батьків (інших законних представників) особа:

 (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контактні дані);

 соціальний робітник: __________________________________ (зазначити, хто

виступає надавачем соціальної послуги);

мати Даценко Юлія Валеріївна (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контакті дані).

8. Забезпечення допоміжними засобами для організації освітнього процесу:

8.1. Необхідність в допоміжних засобах:

 так

 ні.

8.2. Перелік допоміжних засобів, яких потребує дитина:

- Комп’ютерне обладнання: комп’ютер стаціонарний, принтер кольоровий.

- Ігри для дітей раннього віку, призначення - забезпечення розвитку мислення, уяви, моторики, зміцнення фізичних сил, зняття емоційної напруги, а саме: кубики, м’ячі, піраміди, кільця, втулки, вкладки, розбірні іграшки;

- посібники для розвитку дрібної моторики : іграшки для нанизування, загвинчування, зв’язування, шнурівки.

- друковані таблиці для формування  та розвитку мовлення:

зображення всіх органів  мовлення;

малюнки груп предметів: дерева, гриби, риби, свійські та дикі тварини, птахи, машини, одяг, посуд, меблі, сюжетні малюнки, лото предметне.

  • Спортивне обладнання:

Гімнастичні мати для безпечного  виконання фізичних вправ.

9. Потреба в розумному пристосуванні:

 так, зазначити яка: _________________________________________________________

 ні.

10. Наявність інвалідності:

ні

11. Члени команди психолого-педагогічного супроводу, які складали індивідуальну програму розвитку:

 

Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності)

посада

підпис

Сєркіна Олена Миколаївна

Директор Уплатнівського ЗДО (ясла – садок)

 

Корольова Лариса Сергіївна

вихователь

 

Кожевникова Людмила Володимирівна

вихователь

 

Подереча Артем Станіславович

Фахівець (консультант) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Савіна Олена Василівна

Вчитель  - дефектолог, реабілітолог КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Копелюк Тетяна Анатоліївна

Завідувач амбулаторії ЗПСМ села Уплатне

 

Даценко Юлія Валеріївна

 

Мати дитини

 

 

12. Погодження індивідуальної програми розвитку з батьками/іншими законними представниками дитини

 

Я, Даценко Юлія Валеріївна,

брала участь у розробленні індивідуальної програми розвитку та згодна з її змістом.

_________________________________________________

(підпис батька (матері)/інших законних представників дитини)

Дата ___________________________

 

 до пункту 4.3. “Індивідуальний навчальний план” (4.2А, 4.2Б ...) розробляються і додаються для кожного освітнього напряму.

2 Позначення для оцінювання: “+” - “виконує”, “±” - “виконує не систематично” або “виконує з допомогою”, “–”

- “не виконує”.”;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                 Директор Уплатнівського закладу

                                              дошкільної освіти (ясла – садок)

                                                                            Близнюківської селищної ради

                                                                            Лозівського району

                                                                            Харківської області

                                                                            _________ Олена СЄРКІНА

                                              

 

 

 

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ

 

1.Період виконання  з 01.09.2024  по 30.05.2025

 

2. Загальні відомості про дитину:

прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності): Даценко Дарина Володимирівна

 

дата народження 25.08.2021

 

повне найменування закладу дошкільної освіти, в якому здобуває

освіту: Уплатнівський заклад дошкільної освіти (ясла – садок) Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

 

дата зарахування до закладу: 01.09.2023

 

група: різновікова

прізвище, власне ім’я, по батькові батьків (за наявності) (інших законних

представників): Мати Даценко Юлія Валеріївна

 

контактні номери телефонів батьків (інших законних представників):

 Мати :0687972634

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Індивідуальні особливості розвитку дитини:

Наявний рівень знань, вмінь і навичок дитини (компетенції)

Опис освітніх труднощів дитини

Потреби

 

 

 

інтелектуальні труднощі:

  •  Дитина мляво – апатична, байдужа до всього.
  • Дитина вередує. Не здатна до самостійного життя, не може самостійно їсти. Не відчуває занепокоєння від мокрої білизни, потребує постійного догляду та нагляду.
  • Не контактна, звернену мову дорослого не розуміє, на своє ім’я не реагує.
  • .

 

функціональні (сенсорні, моторні, мовленнєві) труднощі:

  • мовлення та комунікація – відсутні.
  • Будова артикуляційного апарату порушена.Зуби частково відсутні, тверде піднебіння низьке, язик малорухливий.У спілкуванні користується різко обмеженою кількістю звуків, криком, плачем. Лепет відсутній. Порушене формування всіх компонентів мовної системи. 

 

фізичні труднощі:

  • Дитина відстає у розвитку моторики та рухових функціях
  • Не сформовані навички сидіння, тримання голови .
  • Порушення формування голови, недорозвинення кінцівок, пальців, дефекти обличчя, вух, очей.
  • Фізичні труднощі найтяжчого ступеня прояву.

 

навчальні труднощі:

 

Порушене формування всіх

компонентів мовної системи.

 

Працювати над:

  • налагодженням емоційного контакту з дитиною.
  • Дотриманням розпорядку дня;

 

  • навичок розуміння зверненого мовлення;

 

 

  • Розвитком функцій дрібної моторики;

 

 

 

Формувати:

  • Комунікативно-мовленнєві компетенції.

Вчити:

  • Виконувати маніпулятивні дії з іграшками( брати в руки, трясти, стукати).

4. Рекомендації щодо організації освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами (зазначити необхідне):

4.1. Рекомендований рівень підтримки:

 перший рівень підтримки;

 другий рівень підтримки;

 третій рівень підтримки;

 четвертий рівень підтримки;

 п’ятий рівень підтримки.

4.2. Адаптація та модифікація освітнього середовища:

 

Назва адаптації/модифікації

Так/ні

примітка

Пристосування середовища:

 

 

доступність

Так

 

освітлення

Так

 

рівень шуму

так

 

приміщення для усамітнення (ресурсна кімната, медіа тека, тощо)

так

 

Психолого – педагогічна адаптація:

 

 

використання візуального розкладу

   так

 

збільшення часу на виконання завдань

так

 

збільшення обсягу допомоги (навідне запитання, демонстрація зразка, нагадування)

так

 

руховий режим

так

 

використання заохочень

так

 

використання засобів концентрації уваги

так

 

Адаптація навчального матеріалу:

 

 

картки – підказки, картки - інструкції

так

 

засоби альтернативної комунікації

так

 

Модифікація:

 

 

скорочення змісту матеріалу

так

 

зниження вимог до виконання задань

так

 

інше

 

 

 

4.3. Наявність індивідуального навчального плану1:

 так;

 ні.

Індивідуальний навчальний план складається для дітей, які цього потребують, строком на один навчальний рік з подальшим його продовженням протягом року за освітніми напрямами: “Особистість дитини”, “Дитина в соціумі”, “Мовлення дитини”, “Дитина у світі мистецтва”, “Дитина у природному довкіллі”, “Гра дитини” “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”.

 

Освітній напрям «Особистість дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 Розвиток рівноваги та  координації

Даша буде:

 

1.1 брати та тримати іграшку рукою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Формування вмінь елементарного самообслуговування

 

 

 

 

2.1 спокійно сприймати допомогу дорослого при:

 

- вмиванні, прийомі їжі,

переодяганні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в  природному довкіллі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1.Дати найпростіші знання  про природні явища

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Даша буде:

 

1.1  проявляти ознаки емоцій на природні явища (падають сніжинки на обличчя, дме вітерець, сонечко світить в очі.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

 

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1.дати знання  про переміщення об’єкта.

 

 

 

 

 

 

Даша буде:

 

1.1 спостерігати очима за мамою, променем світла.

1.2 стежити за джерелом гучних звуків(брязкальця).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Розвиток дрібної моторики

 

 

 

 

Даша буде:

2.1 брати в руку невеликі іграшки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

Освітній напрям «Дитина в соціумі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1.Формування поняття про основні емоції:

радість, цікавість

 

 

 

 

Даша буде:

 

1.емоційно реагувати на членів родини.

 1.2 Демонструвати мімікою обличчя радість, цікавість.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Формування реакції задоволення та невдоволення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Виражати найпростіші емоційні прояви- посмішка, гуління, плач.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

 

 

1. Формування комунікативно- мовленнєвої компетенції.

 

Даша буде:

 

1.1  Реагувати на звернену мову дорослого.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Гра дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

1 Розвиток  Даша буде: тримати та стукати

ігрової        брязкальцем протягом 3 – 5 сек.

діяльності

 

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12.

01.01

01.02

01.03

01.04

01.05

30.05

    1. Розвиток інтересу до літературно – розвивального простору

Інтерес до літературно- розвивального простору відсутній.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.4. Освітній процес здійснюється:

 за розкладом групи;

за розкладом групи та розкладом проведення корекційно-розвиткових занять;

 за адаптованим розкладом з відвідуванням окремих занять (зазначити яких) ________________________________________________________________________________

 за модифікованим розкладом.

5. Потреба у консультації з:

 фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;

 працівниками спеціальних закладів освіти;

 іншими фахівцями: невропатолог.

6. Додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (заняття):

 

Фахівець, який проводить заняття (надає послугу)

Місце проведення

Найменування заняття (послуги)

Розклад занять

 

Вчитель - дефектолог

 

 

 

Ігрова кімната

Соціально – побутове орієнтування.

4 заняття на тиждень.

 

Вчитель - реабілітолог

 

 

Ігрова кімната

 

ЛФК

4 заняття на тиждень.

 

 

7. Послуги асистента дитини:

7.1. Потреба в асистенті дитини (супроводі під час інклюзивного навчання):

так.

7.2. Асистентом дитини є:

 один з

 уповноважена одним з батьків (інших законних представників) особа:

 (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контактні дані);

 соціальний робітник: __________________________________ (зазначити, хто

виступає надавачем соціальної послуги);

мати Даценко Юлія Валеріївна (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контакті дані).

8. Забезпечення допоміжними засобами для організації освітнього процесу:

8.1. Необхідність в допоміжних засобах:

 так

 ні.

8.2. Перелік допоміжних засобів, яких потребує дитина:

- Комп’ютерне обладнання: комп’ютер стаціонарний, принтер кольоровий.

- Ігри для дітей раннього віку, призначення - забезпечення розвитку мислення, уяви, моторики, зміцнення фізичних сил, зняття емоційної напруги, а саме: кубики, м’ячі, піраміди, кільця, втулки, вкладки, розбірні іграшки;

- посібники для розвитку дрібної моторики : іграшки для нанизування, загвинчування, зв’язування, шнурівки.

- друковані таблиці для формування  та розвитку мовлення:

зображення всіх органів  мовлення;

малюнки груп предметів: дерева, гриби, риби, свійські та дикі тварини, птахи, машини, одяг, посуд, меблі, сюжетні малюнки, лото предметне.

  • Спортивне обладнання:

Гімнастичні мати для безпечного  виконання фізичних вправ.

9. Потреба в розумному пристосуванні:

 так, зазначити яка: _________________________________________________________

 ні.

10. Наявність інвалідності:

ні,

11. Члени команди психолого-педагогічного супроводу, які складали індивідуальну програму розвитку:

 

Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності)

посада

підпис

Сєркіна Олена Миколаївна

Директор Уплатнівського ЗДО (ясла – садок)

 

Корольова Лариса Сергіївна

вихователь

 

Кожевникова Людмила Володимирівна

0.5вихователь, 0.5 асистент вихователя

 

Подереча Артем Станіславович

Фахівець (консультант) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Копелюк Тетяна Анатоліївна

Завідувач амбулаторії ЗПСМ села Уплатне

 

Савіна Олена Василівна

Вчитель – дефектолог, реалібітолог ) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Даценко Юлія Валеріївна

 

Мати дитини

 

 

12. Погодження індивідуальної програми розвитку з батьками/іншими законними представниками дитини

 

Я, Даценко Юлія Валеріївна,

брала участь у розробленні індивідуальної програми розвитку та згодна з її змістом.

_________________________________________________

(підпис батька (матері)/інших законних представників дитини)

Дата ___________________________

 

 до пункту 4.3. “Індивідуальний навчальний план” (4.2А, 4.2Б ...) розробляються і додаються для кожного освітнього напряму.

2 Позначення для оцінювання: “+” - “виконує”, “±” - “виконує не систематично” або “виконує з допомогою”, “–”

- “не виконує”.”;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                Директор Уплатнівського закладу

                                              дошкільної освіти (ясла – садок)

                                                                            Близнюківської селищної ради

                                                                            Лозівського району

                                                                            Харківської області

                                                                            _________ Олена СЄРКІНА

                                              

 

 

 

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ

 

1.Період виконання  з 02.09.2024  по 30.05.2025

 

2. Загальні відомості про дитину:

прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності): Селевчук Олександр Ілліч

 

дата народження 30.06.2020.

 

повне найменування закладу дошкільної освіти, в якому здобуває

освіту: Уплатнівський заклад дошкільної освіти (ясла – садок) Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області

 

дата зарахування до закладу: 01.09.2022

 

група: різновікова

прізвище, власне ім’я, по батькові батьків (за наявності) (інших законних

представників): Мати Іванова Ірина Володимирівна

 

контактні номери телефонів батьків (інших законних представників):

 Мати :0982312773

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Індивідуальні особливості розвитку дитини:

Наявний рівень знань, вмінь і навичок дитини (компетенції)

Опис освітніх труднощів дитини

Потреби

 

Вміє:

  • самостійно приймати їжу, яка не потребує використання столових приборів(пиріжок, печиво,яблуко)
  • самостійно грається  іграшками(машинками,кубиками).
  • самостійно за столом займається художньо-продуктивною діяльністю (малює)

 

 

 

Недосконало володіє:

  • навичками самообслуговування,
  • рахувати предмети в межах 5,
  • не може перемалювати коло,
  • не їздить на триколісному велосипеді

 

 

Знає:

  • членів своєї сім’ї, працівників садка,  сусідів та впізнає знайомих, емоційно на них реагує.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Складає предметне зображення за зразком чи з    підказками.

інтелектуальні труднощі:

  • має труднощі в концентрації уваги. Дитина часто відволікається,
  • не називає своє ім’я, вік,
  • не відповідає на прості запитання,

 

 

 

функціональні (сенсорні, моторні, мовленнєві) труднощі:

  • мовлення та комунікація – відсутні, використовує невербальні форми комунікації.
  • Не  розрізняє  сенсорні еталони основних кольорів,
  •  зв’язне мовлення відсутнє. Мовленнєва, дрібна та загальна  моторика розвинені не достатньо. 
  • У спілкуванні користується окремими звуками та жестами, мовлення не розвинене, видає звуки.  Мовленнєва активність повністю відсутня.
  • з однолітками  спілкується жестами.

 

фізичні труднощі:

  • слаборозвинені захисні

реакції рук, функції  великої та дрібної  моторики, реакції  рівноваги та координація.

  • навички самообслуговування

не сформовані.

  • дитина не дає відповіді на питання про будову тіла, елементарні функціональні можливості основних органів,
  • не орієнтується у призначенні органів чуття.

 

навчальні труднощі:

  • погано розвинена дрібна моторика
  • не рахує та не   вміє співвідносити кількість предметів з кількістю пальців.
  • не розуміє пори року.

Працювати над розвитком:

  • концентрації та стійкості уваги;
  • емоційно-вольової сфери та процесів узагальнення і абстрагування;
  • рухливості артикуляційного апарату;

 

  • правильною вимови звуків рідної мови;
  • збагачення активного та пасивного словника.

 

  • знань і вмінь відповідно віку;
  • ігрової діяльності дитини в парі та сюжетно-відображувальної грі;

 

Формувати:

  • культурно-гігієнічних навички (чищення зубів, умивання, купання, одягання тощо самостійно);
  • понять про основні емоції;
  • поняття про добрі і погані вчинки;
  • навички диференціювання просторових відносин власного тіла.

 

Вчити:

  • розуміти будову тіла людини та призначення  органів чуття ;
  • працювати в парі та в колективі;
  • використовувати засоби альтернативної комунікації за потреби;
  • розуміти і знати відтінки кольорів, форми предметів.
  • міміку і жести замінювати словами

4. Рекомендації щодо організації освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами (зазначити необхідне):

4.1. Рекомендований рівень підтримки:

 перший рівень підтримки;

 другий рівень підтримки;

 третій рівень підтримки;

 четвертий рівень підтримки;

 п’ятий рівень підтримки.

4.2. Адаптація та модифікація освітнього середовища:

 

Назва адаптації/модифікації

Так/ні

примітка

Пристосування середовища:

 

 

доступність

Так

 

освітлення

Так

 

рівень шуму

так

 

приміщення для усамітнення (ресурсна кімната, медіа тека, тощо)

так

 

Психолого – педагогічна адаптація:

 

 

використання візуального розкладу

   так

 

збільшення часу на виконання завдань

так

 

збільшення обсягу допомоги (навідне запитання, демонстрація зразка, нагадування)

так

 

руховий режим

так

 

використання заохочень

так

 

використання засобів концентрації уваги

так

 

Адаптація навчального матеріалу:

 

 

картки – підказки, картки - інструкції

так

 

засоби альтернативної комунікації

так

 

Модифікація:

 

 

скорочення змісту матеріалу

так

 

зниження вимог до виконання задань

так

 

інше

 

 

 

4.3. Наявність індивідуального навчального плану1:

 так;

 ні.

Індивідуальний навчальний план складається для дітей, які цього потребують, строком на один навчальний рік з подальшим його продовженням протягом року за освітніми напрямами: “Особистість дитини”, “Дитина в соціумі”, “Мовлення дитини”, “Дитина у світі мистецтва”, “Дитина у природному довкіллі”, “Гра дитини” “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”.

 

Освітній напрям «Особистість дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

. Розвиток рівноваги та  координації

Саша буде:

    1. Ходити вгору та вниз по сходах, чергуючи кроки.
    2.  Бити по м’ячу, кидати і ловити його.
    3. Добре лазити.
    4. Більш упевнено бігати та вчитися кататися на триколісному велосипеді.

1.5 Уважно слухати вказівки дорослого.

1.6 тримати рівновагу під час стояння на одній нозі 3 – 5 сек

1.7 Стояти на носочках 3-5 сек самостійно.

1.8 Ходити по нестійкій поверхні з допомогою дорослого.

1.9Стрибати на обох ногах  на місці та з просуванням уперед.

 

 

 

 

 

 

2. Формування вмінь елементарного самообслуговування

 

 

 

 

2.1 Відвідувати туалет за необхідності, з нагадування дорослого.

2.2.Мити  руки після відвідування туалету з нагадування дорослого.

2.3.Вмиватись після їжі та сну самостійно за вказівкою дорослого

2.4 Знати місце розташування свого рушничку та шафки для одягу. 

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в  природному довкіллі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

 

 

1.Диференцію-

вання 

просторових          

відносин                 

власного тіла          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саша буде:

 

1.1 Показувати ліву (праву) руку та ногу з  допомогою дорослого.      

1.2 Показувати  ліві частини власного тіла з

допомогою дорослого за

потреби.

1.3 Показувати   праві частини власного тіла з

допомогою дорослого за

потреби.

1.4. Розрізняти основні групи

напрямів  «вперед – назад»,

«вгору – вниз»,

«направо-наліво»

 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

1.Закріплення знань  про  чотири сенсорні  еталони кольору (червоний, жовтий, зелений, синій)

та засвоєння білого та чорного кольорів

 

 

 

 

 

 

 

Саша буде:

 

1.1Показувати предмети червоного кольору серед 2 запропонованих самостійно

1.2 Вибирати предмети жовтого і червоного кольорів серед 3 запропонованих самостійно
1.3 Сортувати предмети 6 кольорів (червоні, жовті, зелені, синій, білий, чорний) у відповідні корзинки самостійно.

1.5 Самостійно знаходити, предмети визначеного кольору   на прохання дорослого.

 

 

 

 

 

 

 

2. Розрізнення сенсорних еталонів форми предметів (коло, квадрат, трикутник).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Показувати рукою квадрат, коло, на прохання самостійно

2.2 Виокремлювати  коло, квадрат, трикутник серед 4-5 запропонованих геометричних форм самостійно

2.3 Самостійно показувати предмети, які схожі на коло ,квадрат, трикутник.

2.5 Сортувати предмети круглої,  квадратної  та трикутної   форм самостійно.

 

 

 

 

 

 

 

3. Розвиток дрібної моторики

 

 

 

 

3.1створювати прості споруди з кубиків

3.2 робота з іграшками – втулками, пірамідками.

3.3 робота з об,ємними предметними пазлами.

3.4 робота зі шнурівками та мозаїкою.

 

 

 

 

 

4. Розвиток знань    

про власні                

частини тіла

 

 

4.1 Показувати частини тіла

людини на зображенні.

4.2.  Показувати частини

обличчя людини самостійно

.

4.3  показувати свої частини тіла  на прохання дорослого, перед дзеркалом.

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина в соціумі»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

 

1.Формування поняття про основні емоції:

радість, злість, здивування, страх, цікавість

 

 

 

 

Саша буде:

 

1.1Показувати емоцію на зображенні, на прохання дорослого.

1.2 Демонструвати мімікою обличчя, декілька названих дорослим емоцій.

 

 

 

 

 

 

2.Формування поняття «добре-погано».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Виражати негативні емоції за допомогою слів та рухів (крутить головою, каже «не подобається» , «не так»).

2.2 Розрізняти погані та добрі вчинки на ілюстраціях.

2.3 Брати участь в ігровій діяльності.

2.4 Обмінюватись та ділитися іграшками в групі з іншими дітьми  без штовхання, вихвачування і т.д.

2.5 Допомагати іншим збирати та складати іграшки після  колективних та самостійних ігор

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Мовлення дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

1. Розвиток словникового запасу

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Намагатись повторювати за дорослим прості слова з обраної теми

1.2 Намагатись правильно вимовляти прості слова з обраної теми самостійно

1.3 Спільно з дорослим називати та співвідносити слова з обраної  теми з відповідною картинкою

1.4 Відповідати на запитання з обраної теми простим словом. 

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Гра дитини»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично абоВиконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

 

 

1. Розвиток ігрової діяльності та активності

 

 

 

 

 

 

 

Саша буде:

 

.

1.1. Виконувати ігрові дії за зразком дорослого (наприклад: споруджувати нескладні будівлі з будівельного матеріалу за зразком вихователя та власним задумом.

1.3. Виконувати ігрові дії самостійно та за проханням дорослого

( «Покоти машинку», «Вклади спати ведмедика»  і .т.д.).

1.4. Почне проявляти інтерес до гри в парі  з іншою дитиною та з підгрупою дітей.

1.5 знати та впізнавати різні види іграшок.

1.6 Усвідомлювати необхідність дотримання правил гри, їх призначення.

 

 

 

 

 

 

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»

Позначення для оцінювання:

«+» - Виконує;

«+» - Виконує не систематично або Виконує з допомогою;

«-» - Не виконує.

Цілі та завдання

Очікувані результати/уміння, які планується досягти

Моніторинг та оцінювання досягнень

01.09

01.10

01.11

01.12

01.01

Формувати бажання малювати та ліпити з пластиліну,

робити просту

аплікацію.

Саша буде:

1.1 знати основні кольори, вміти малювати фарбами за допомогою різних прийомів( малювання пальчиком, долонькою та  штампуванням).

1.2  розкачувати пластилін  в долоньках, формувати кульку та ділити її на частини.

1.3 викладати елементи аплікації на площині.

 

 

 

 

 

 

2.Розвиток художньо-естетичних почуттів

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1. Розрізняти веселу і сумну мелодії за  допомогою дорослого та відповідними рухами руками (рука вверх – «Весела» , рука опущена вниз «Сумна» )

2.2 Виконувати елементарні рухи під музичний ритм за зразком дорослого

2.3 Виконувати рухи синхронно, одночасно з іншими дітьми.

 

 

 

 

 

 

 

4.4. Освітній процес здійснюється:

 за розкладом групи;

за розкладом групи та розкладом проведення корекційно-розвиткових занять;

 за адаптованим розкладом з відвідуванням окремих занять (зазначити яких) ________________________________________________________________________________

 за модифікованим розкладом.

5. Потреба у консультації з:

 фахівцями інклюзивно-ресурсного центру;

 працівниками спеціальних закладів освіти;

 іншими фахівцями: невропатолог.

6. Додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (заняття):

 

Фахівець, який проводить заняття (надає послугу)

Місце проведення

Найменування заняття (послуги)

Розклад занять

 

Вчитель - логопед

 

 

 

Ігрова кімната

 

Корекція мовлення

2 заняття на тиждень.

 

 

7. Послуги асистента дитини:

7.1. Потреба в асистенті дитини (супроводі під час інклюзивного навчання):

ні.

7.2. Асистентом дитини є:

 один з

 уповноважена одним з батьків (інших законних представників) особа:

 (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контактні дані);

 соціальний робітник: __________________________________ (зазначити, хто

виступає надавачем соціальної послуги);

 (зазначити прізвище, власне ім’я, по батькові

та контакті дані).

8. Забезпечення допоміжними засобами для організації освітнього процесу:

8.1. Необхідність в допоміжних засобах:

 так

 ні.

8.2. Перелік допоміжних засобів, яких потребує дитина:

- Комп’ютерне обладнання: комп’ютер стаціонарний, принтер кольоровий.

- Ігри для дітей раннього віку, призначення - забезпечення розвитку мислення, уяви, моторики, зміцнення фізичних сил, зняття емоційної напруги, а саме: кубики, м’ячі, піраміди, кільця, втулки, вкладки, розбірні іграшки;

- посібники для розвитку дрібної моторики : іграшки для нанизування, загвинчування, зв’язування, шнурівки.

- друковані таблиці для формування  та розвитку мовлення:

зображення всіх органів  мовлення;

малюнки груп предметів: дерева, гриби, риби, свійські та дикі тварини, птахи, машини, одяг, посуд, меблі, сюжетні малюнки, лото предметне.

  • Спортивне обладнання:

Гімнастичні мати для безпечного  виконання фізичних вправ.

9. Потреба в розумному пристосуванні:

 так, зазначити яка: _________________________________________________________

 ні.

10. Наявність інвалідності:

ні

11. Члени команди психолого-педагогічного супроводу, які складали індивідуальну програму розвитку:

 

Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності)

посада

підпис

Сєркіна Олена Миколаївна

Директор Уплатнівського ЗДО (ясла – садок)

 

Корольова Лариса Сергіївна

вихователь

 

Кожевникова Людмила Володимирівна

0.5вихователь, 0.5 асистент вихователя

 

Подереча Артем Станіславович

Фахівець (консультант) КУ « Інклюзивно – ресурсний центр»

 

Копелюк Тетяна Анатоліївна

Завідувач амбулаторії ЗПСМ села Уплатне

 

Іванова Ірина Володимирівна

Мати дитини

 

 

12. Погодження індивідуальної програми розвитку з батьками/іншими законними представниками дитини

 

Я, Іванова Ірина Володимирівна,

брала участь у розробленні індивідуальної програми розвитку та згодна з її змістом.

_________________________________________________

(підпис батька (матері)/інших законних представників дитини)

Дата ___________________________

 

 до пункту 4.3. “Індивідуальний навчальний план” (4.2А, 4.2Б ...) розробляються і додаються для кожного освітнього напряму.

2 Позначення для оцінювання: “+” - “виконує”, “±” - “виконує не систематично” або “виконує з допомогою”, “–”

- “не виконує”.”;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Логін: *

Пароль: *